Dodano: 14 maja 2025
1:55 minut
GIP na SLIC

Państwowa Inspekcja Pracy jest gospodarzem obrad Komitetu Wyższych Inspektorów Pracy (SLIC), które w związku z polską prezydencją w Radzie Unii Europejskiej odbywają się 14-15 maja 2025 r. w Warszawie.

Przedstawiciele kierownictw inspekcji pracy państw Unii Europejskiej, Komisji Europejskiej, Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) oraz obserwatorzy i zaproszeni eksperci spotykają się, by rozmawiać o bezpieczeństwie na unijnych rynkach pracy.

– Mam nadzieję, że to dwudniowe spotkanie wzmocni jeszcze bardziej naszą międzynarodową współpracę na rzecz szeroko rozumianej ochrony pracowników w Europie i będzie okazją dla nas wszystkich do zdobycia kolejnych cennych doświadczeń zawodowych i nowej wiedzy merytorycznej – powiedział Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki

Pierwszego dnia spotkania zwyczajowo odbywa się sesja plenarna Komitetu, która ma charakter zamknięty i dotyczy spraw wewnętrznych. Omawiane są na niej raporty grup roboczych, efekty kampanii SLIC czy działania podejmowane przez inspekcje poszczególnych państw UE.

Drugi dzień obrad to Dzień Tematyczny, który w tym roku odbędzie pod hasłem „Dobre praktyki w kontrolnej i pozakontrolnej działalności inspekcji pracy (2014-2023) – zaktualizowany kodeks dobrych praktyk Komitetu Wyższych Inspektorów Pracy, ze szczególnym uwzględnieniem działalności kontrolnej”.

Specjalnie z tej okazji przygotowany został kodeks dobrych praktyk, broszura w języku angielskim, w której zaprezentowane zostały wybrane działania kontrolne inspekcji pracy państw UE – istotne ze względu na ich efekty, skuteczność oraz potencjał edukacyjny. Uzupełnieniem kodeksu jest strona internetowa w języku angielskim, na której można znaleźć także opisy innych działań, którymi chcą się podzielić inspekcje poszczególnych państw wspólnoty.

– Opracowanie kodeksu dobrych praktyk kosztowało nas wiele wysiłku, mam więc nadzieję, że będzie on inspiracją dla wszystkich zainteresowanych podniesieniem skuteczności działania inspektorek i inspektorów pracy w Unii Europejskiej. Wartość, jaką ma uczenie się od siebie, jest naszym wielkim atutem. Taka jest też misja SLIC – powiedział szef Państwowej Inspekcji Pracy.

SLIC to skrót od angielskich słów Senior Labour Inspectors Committee – Komitet Wyższych Inspektorów Pracy, który powstał w 1982 roku. Działa on pod auspicjami Komisji Europejskiej i zrzesza wszystkie inspekcje państw UE. Realizuje ponadnarodowe działania na europejskim rynku pracy. Przewodniczącą SLIC jest przedstawicielka Komisji Europejskiej Charlotte Grevfors Ernoult.