
Umowa o pracę nadal pozostaje najbardziej atrakcyjna dla osób, które chcą świadczyć pracę – powiedział Marcin Stanecki, Główny Inspektor Pracy podczas wiosennej edycji Europejskiego Forum Nowych Idei EFNI 2025, poświęconej przyszłości rynku pracy.
Szef Państwowej Inspekcji Pracy uczestniczył w panelu “Czy powinniśmy poszukiwać nowego modelu organizacji pracy?” W panelu moderowanym przez Roberta Lisickiego z Konfederacji Lewiatan uczestniczyli także:
- Paweł Bechciński, dyrektor ds. ludzi i kultury, IKEA Retail,
- prof. Ewa Flaszyńska, dyrektorka, Departament Rynku Pracy, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej,
- Jacek Kowalski, członek zarządu ds. human capital, Orange Polska,
- Błażej Mądrzycki, wiceprzewodniczący, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych,
- Kamila Sotomska, Public Policy Lead, Central & Eastern Europe, Uber,
- Liliana Strupp, Polskie Forum HR.
Dyskusja koncentrowała się na dostępnych w polskim prawie i stosowanych przez pracodawców formach zatrudnienia. Jednym z jej wątków było to, jak na przyszłość organizacji pracy w Polsce i na świecie wpłynie zmieniający się model życia, demografia czy postęp technologiczny związany z rozwojem sztucznej inteligencji.
Dla uczestników reprezentujących w panelu przedsiębiorców kluczowa była elastyczność i zdolność do adaptowania się do różnych wyzwań wynikających z sytuacji społeczno-gospodarczej. Ich zdaniem sposobem na pozyskanie pracowników jest praca hybrydowa, zatrudnienie na umowach cywilnoprawnych, B2B, praca platformowa czy zróżnicowane formy zatrudnienia zewnętrznego – jak praca tymczasowa czy nieskodyfikowany dotychczas w Polsce outsourcing. Argumentem za tym było także to, że część osób aktywnych na rynku pracy nie jest zainteresowana klasyczną umową o pracę.
W dyskusji padł też argument, że często praca dostawcy, kuriera na jednej z platform jest pierwszym sposobem na zarobienie pieniędzy dla cudzoziemców przebywających w Polsce. Dzięki temu poznają też społeczeństwo, kraj. Później najczęściej zaś wchodzą na inną ścieżkę kariery.
Przedstawiciele pracodawców podkreślali, że na naszym rynku pracy jest obecnie wiele osób, które zrywały współpracę w sytuacji, gdy proponowano im klasyczne umowy o pracę w miejsce kontraktów cywilnoprawnych.
Marcin Stanecki podkreślał, że w obecnie obowiązującym Kodeksie pracy są przewidziane elastyczne formy zatrudnienia, praca zdalna, zadaniowy system czasu pracy, indywidualny rozkład czasu pracy, praca weekendowa. Każda z nich jest dostępna podczas zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, która gwarantuje równocześnie stabilizację, bezpieczeństwo socjalne i ochronę przed wyzyskiem.
- Moim zdaniem umowa o pracę nadal pozostaje najbardziej atrakcyjna dla osób, które chcą tę pracę świadczyć. Oczywiście szanuję swobodę umów i tam, gdzie mamy do czynienia z tzw. dorabianiem, dopuszczam niepracownicze elastyczne kontrakty. Jednak dla podstawowego źródła utrzymania zatrudnienie powinno odbywać się na podstawie umowy o pracę – podkreślił Główny Inspektor Pracy.