Jesteś na stronie Państwowej Inspekcji Pracy

Wybierz Okręgowy Inspektorat Pracy

Dodano: 21 października 2021
1:30 minut
W Sopocie dyskutowano o digitalizacji usług

W trakcie Europejskiego Forum Nowych Idei 21 października 2021 r. w Sopocie odbyła się dyskusja panelowa z udziałem Głównego Inspektora Pracy Katarzyny Łażewskiej-Hrycko, poświęcona zagadnieniu digitalizacji usług publicznych.

Na pytanie moderatora: czy po pandemii nadal trzeba osobiście chodzić do ZUSu, odpowiedziała prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Tak, nadal są takie przypadki, ale w zdecydowanej większości spraw, także tych związanych z Covidem, nie jest to wymagane. Realizowanie nowych usług w sposób tradycyjny jest niemożliwe. Obecnie 70% świadczeń postojowych obsługiwanych jest automatycznie. Inwestujemy też w nowoczesne rozwiązania informatyczne, odciążając tym samym pracowników.

Marianna Sidoroff, dyrektor Departamentu Gospodarki Cyfrowej, przypomniała, że już 13 mln Polaków korzysta z profilu zaufanego za pośrednictwem banków. Z kolei Jakub Boratyński z Komisji Europejskiej stwierdził, że pandemia była dopalaczem sfery cyfrowej, a my przeskoczyliśmy pewien stopień technologiczny o 7 lat.

Mimo tych pozytywnych zmian, uczestnicy debaty nie ukrywali, że w sferze digitalizowania sfery publicznej mamy jeszcze sporo do zrobienia.

Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan, przyznał, że mamy coraz bardziej cyfrowe urzędy, natomiast problemem jest nasza analogowa legislacja.

Zaprojektowanie usług jednocześnie zgodnych z prawem i przyjaznych dla użytkownika jest ogromnym wyzwaniem. Perspektywa użytkownika usług cyfrowych jest jednak niezbędnym czynnikiem. Podobnie jak współpraca między podmiotami oraz budowanie zaufania.

Pracujemy nad połączeniem różnych systemów, które obecnie ze sobą nie współgrają. Bierzemy udział w procesie legislacyjnym, nie zapominając, aby rozwiązania były nie tylko przyjazne, ale także chroniły pracowników i zabezpieczały ich interesy. Bez elastycznych rozwiązań nowe regulacje będą martwe

- podsumowała dyskusję Katarzyna Łażewska-Hrycko, Główny Inspektor Pracy.

Zobacz magazyn Inspektor Pracy

Zobacz również

Szukaj

Logo PIP

Menu