Tak. Takie uprawnienie zapewnia ustawa z dnia 17 maja 1989 r. o gwarancjach wolności sumienia i wyznania. Osoby należące do kościołów i innych związków wyznaniowych, których święta religijne nie są dniami ustawowo wolnymi od pracy, mogą na własną prośbę uzyskać zwolnienie od pracy na czas niezbędny do obchodzenia tych świąt, zgodnie z wymogami wyznawanej przez siebie religii.
Zgodnie z art. 42 ust. 3 ustawy zwolnienie od pracy może być udzielone pod warunkiem odpracowania czasu zwolnienia bez prawa do dodatkowego wynagrodzenia za pracę w dni ustawowo wolne od pracy lub pracę w godzinach nadliczbowych. Oznacza to, że w przypadku pozostania w pracy po godzinach w celu odpracowania takiego zwolnienia, nie będzie pracownikowi przysługiwał dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych, ani dzień wolny w przypadku odpracowania w dniu wolnym wynikającym z przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy (np. w sobotę).
Pracownik powinien zgłosić prośbę o udzielenie zwolnienia od pracy co najmniej 7 dni przed dniem zwolnienia. Z drugiej strony pracodawca zawiadamia pracownika o warunkach odpracowania zwolnienia nie później niż 3 dni przed dniem zwolnienia.
Zasad tych nie stosuje się w razie świąt religijnych przypadających w określonym dniu każdego tygodnia. W celu umożliwienia pracownikowi obchodzenia tych świąt pracodawca, na prośbę pracownika, ustala dla niego indywidualny rozkład czasu pracy.
Czy pracodawca może żądać oświadczenia o przynależności do określonego wyznania, jeżeli składam wniosek o zwolnienie od pracy na czas obchodzenia świąt religijnych?
Art. 221 Kodeksu pracy zawiera podstawowy katalog danych osobowych, których może żądać pracodawca od pracownika. Przynależność do danej grupy religijnej nie została tam wskazana. Pracodawca nie może więc żądać od pracownika oświadczenia o wyznawanej religii czy o przynależności do określonego Kościoła. Do udzielenia zwolnienia od pracy na czas obchodzenia świąt religijnych wystarczającą podstawą jest wyłącznie wniosek pracownika.