Czy mam możliwość zawieszenia działalności gospodarczej w sytuacji, gdy wciąż zatrudniam pracowników? Chcę zawiesić działalność, ale mój pracownik jest na urlopie rodzicielskim.

 

W celu odpowiedzi na to pytanie powinniśmy zajrzeć do ustawy z dnia 6 marca 2018 roku Prawo przedsiębiorców. Zgodnie z jej przepisami, zawiesić działalność mogą tylko i wyłącznie przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają pracowników. Aby zawiesić działalność należałoby więc w takim wypadku rozwiązać umowy o pracę z pracownikami.

Wyjątkiem od tej zasady są przedsiębiorcy, którzy zatrudniają wyłącznie pracowników przebywających na urlopie macierzyńskim, urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopie wychowawczym, urlopie opiekuńczym lub urlopie rodzicielskim, niełączących korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu. ​Jeśli pracownik zakończył urlop lub złożył wniosek o łączenie urlopu rodzicielskiego z pracą u pracodawcy, który zawiesił działalność gospodarczą, przysługuje mu wynagrodzenie przestojowe do momentu wznowienia działalności przez pracodawcę.

Wynagrodzenie za czas przestoju to – zgodnie z Kodeksem pracy – wynagrodzenie zasadnicze określone stawką godzinową lub miesięczną, a jeśli taki składnik nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania – 60 % wynagrodzenia. W każdym jednak przypadku wynagrodzenie to nie może być jednak niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Przepisy, które mówią o zawieszeniu działalności gospodarczej są spójne w swoim brzmieniu z zasadami określonymi w Kodeksie pracy, który stanowi o tym, że nie można wypowiedzieć ani rozwiązać umów o pracę pracownikom na urlopie macierzyńskim, na urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, na urlopie wychowawczym, na urlopie opiekuńczym, na urlopie rodzicielskim lub łączącym korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu. Wyjątkami są jedynie przypadki w którym pracodawca likwiduje działalność, ogłasza jej upadłość lub zachodzą przesłanki do rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę bez wypowiedzenia z jego winy. Zawieszenie działalności nie należy do tych wyjątków więc pracodawca nie może rozwiązać umowy z tej przyczyny.