Jesteś na stronie Państwowej Inspekcji Pracy

Wybierz Okręgowy Inspektorat Pracy

O nas

Marcin Stanecki

Marcin Stanecki jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego oraz Podyplomowego Studium Prawa Europejskiego Uniwersytetu Łódzkiego.

Posiada kwalifikacje specjalisty BHP oraz kwalifikacje pedagogiczne. Ukończył studia podyplomowe z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy na Politechnice Łódzkiej i studia podyplomowe pedagogiczne w Wyższej Szkole Ekonomiczno-Humanistycznej w Łodzi.

Praca zawodowa i specjalizacja

Od wielu lat specjalizuje się w praktycznych zagadnieniach prawa pracy. Sprzyja temu blisko 20 letni staż pracy w Państwowej Inspekcji Pracy, gdzie – poza wykonywaniem funkcji nadzorczo – kontrolnych jako organ adm. I stopnia – realizował czynności oskarżyciela publicznego oraz pełnomocnika pracowników przed sądami I i II instancji. Przez wiele lat był praktykującym radcą prawnym.

Wykładał na studiach podyplomowych z dziedziny bezpieczeństwa i higieny pracy w Wyższej Szkole Ekonomiczno-Humanistycznej w Skierniewicach. Pełnił także funkcję miejskiego rzecznika praw konsumentów w Skierniewicach. Jest autorem artykułów z zakresu prawa pracy i bhp zamieszczanych w „Dzienniku Gazeta Prawna”, „Rzeczpospolitej” oraz serwisie INFOR.pl.
Jako dyrektor Departamentu Prawa Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, którą to funkcję pełnił w latach 2021-2024, znalazł się w czołówce najbardziej wpływowych prawników w Polsce – w prestiżowym rankingu organizowanym przez „Dziennik Gazeta Prawna” w 2022 roku zajął 23 miejsce, a rok później awansował na miejsce 16. 
Z dniem 15 czerwca 2024 r. został powołany przez Marszałka Sejmu, Szymona Hołownię, na stanowisko Głównego Inspektora Pracy.

Multimedia

Jeśli nie lubisz czytać a wolisz obraz i dźwięk przygotowaliśmy profesjonalne filmy, atrakcyjne prezentacje multimedialne oraz spoty z zakresu prawa pracy, legalności zatrudnienia oraz bezpieczeństwa i higieny pracy

Przejdź do multimediów

Publikacje do pobrania

Z myślą o pracownikach i pracodawcach przygotowaliśmy bezpłatne publikacje z zakresu prawa pracy, legalności zatrudnienia oraz bezpieczeństwa i higieny pracy

Przejdź do publikacji do pobrania

Szukaj

Logo PIP

Menu