10.04.2019 Artykuł archiwalny

Finał konkursu PIP dla młodzieży

Zwyciężczynią VI edycji konkursu PIP „Poznaj swoje prawa w pracy” została Klaudyna Kubińska z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych w Bydgoszczy. Finał odbył się w 9 kwietnia 2019 r. w Centrum Nauki Kopernik. Gratulacje laureatom złożył Wiesław Łyszczek, Główny Inspektor Pracy.

Kilkudziesięciu uczestników finału konkursu „Poznaj swoje prawa w pracy” wraz z opiekunami przyjechało z całej Polski do Centrum Nauki Kopernik. Finaliści zostali wyłonieni spośród ponad 10 tysięcy uczniów z 415 szkół. Do etapu centralnego zakwalifikowało się  48 uczniów.

Jerzy Wlazło wita uczestników konkursu.
 

Gości powitał Jerzy Wlazło, Dyrektor Departamentu Prewencji i Promocji GIP. Przypomniał, że ogólnopolski konkurs „Poznaj swoje prawa w pracy” jest organizowany przez Państwową Inspekcję Pracy od 2013 roku w szkołach ponadgimnazjalnych uczestniczących w realizacji programu edukacyjnego „Kultura bezpieczeństwa”.

Uczestnicy konkursu
 

W trakcie testu
 

Uczestnicy finału musieli rozwiązać test zawierający pytania z zakresu prawa pracy, legalności zatrudnienia oraz sprawdzający wiedzę dotyczącą bezpieczeństwa i higieny pracy.

Uczestnicy konkursu
 


Komisja w trakcie sprawdzania testów
 

Po zakończonym sprawdzianie uczestnicy obejrzeli w planetarium przygotowany dla nich program popularno-naukowy poświęcony gwiezdnej nawigacji i badaniom wszechświata. W tym czasie komisja konkursowa powołana przez Głównego Inspektora Pracy sprawdziła prace. Przewodniczył jej Wojciech Gonciarz, Dyrektor Departamentu Prawnego GIP. Ponadto, w skład komisji zostali powołani: Jarosław Leśniewski, Dyrektor Departamentu Legalności Zatrudnienia, Katarzyna Mietelska, Wicedyrektor Departamentu Prewencji i Promocji, Izabela Waga, Wicedyrektor Departamentu Nadzoru i Kontroli oraz Artur Sobota, Kierownik Sekcji Prewencji w Departamencie Prewencji i Promocji. Sekretarzem komisji była Anna Borowska-Buda z Departamentu Prewencji i Promocji.

Wiesław Łyszczek z zaproszonymi gośćmi i członkami komisji konkursowej
 

W trakcie uroczystej gali z udziałem Wiesława Łyszczka, Głównego Inspektora Pracy oraz Alfreda Brzozowskiego,  Kierownika Ośrodka Promocji i Wdrażania CIOP-PIB uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, zaś najlepszym wręczono nagrody w  postaci bonów upominkowych.  Nagrodą główną był bon o wartości 2000 złotych.

Laureatami VI edycji konkursu  „Poznaj swoje prawa w pracy” zostali:

I miejsce - Klaudyna Kubińska z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych w Bydgoszczy,

II miejsce - Joanna Lebiedzińska z Zespołu Szkół Handlowo-Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Białymstoku,

III miejsce - Alicja Markowska z Zespołu Szkół Rolniczych im. mjr Henryka Dobrzańskiego-Hubala  w Sokółce.

 Wiesław Łyszczek ze zdobywczynią I miejsca - Klaudyną Kubińską

Wręczanie nagród i dyplomów
 

- Bardzo się cieszę, gdy widzę jak wielu młodych ludzi jest zainteresowanych szeroko pojętym bezpieczeństwem jeszcze na etapie edukacji, przed rozpoczęciem pierwszej pracy. Z pewnością ta wiedza się przyda, chociażby przy okazji pracy wakacyjnej,  podczas praktyk, staży czy wolontariatów – powiedział do uczestników konkursu Wiesław Łyszczek, Główny Inspektor Pracy.

Wiesław Łyszczek zwraca się do uczestników konkursu
 

W imieniu uczestników konkursu i ich opiekunów głos zabrała Beata Pindral, nauczycielka z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kielcach, której podopieczna kilka lat temu odjechała skuterem, będącym nagrodą za wygranie konkursu Państwowej Inspekcji Pracy.

Beata Pindral, nauczycielka z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kielcach
 

Tegoroczna edycja Konkursu realizowana była pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej.

Spotkanie finałowe w Centrum Nauki Kopernik prowadził Krzysztof Bielecki z Departamentu Prewencji i Promocji GIP.
 • banner120701
 • banner177694
 • banner178526
 • banner111644
 • banner175199
 • banner200692
 • banner200693
 • banner199867
 • banner218245
 • banner186222
 • banner201670
 • banner172098