Pożegnanie Kornela Morawieckiego

Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek 5 października 2019 r. wziął udział w uroczystościach pogrzebowych Kornela Morawieckiego - Marszałka Seniora Sejmu VIII kadencji, działacza opozycji niepodległościowej w czasach PRL, założyciela i przewodniczącego „Solidarności Walczącej”.

wwwpogrzeb1

W ceremonii uczestniczył Premier Mateusz Morawiecki z członkami rodziny zmarłego, przedstawiciele najwyższych władz państwowych na czele z Prezydentem Andrzejem Dudą, Marszałkami Sejmu i Senatu Elżbietą Witek i Stanisławem Karczewskim, a także Premier Republiki Czeskiej Andrej Babiš, parlamentarzyści, członkowie rządu.

Ostatnie pożegnanie Kornela Morawieckiego rozpoczęło się Mszą Świętą w warszawskiej Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Homilię wygłosił Jego Ekscelencja Arcybiskup Marek Jędraszewski, Metropolita Krakowski. Przypomniał słowa nieznanego autora z podziemia, przywołane przez Marszałka Seniora podczas pierwszego posiedzenia Sejmu VIII kadencji przed czterema laty: „Niosę Ciebie Polsko, jak żagiew, jak płomienie, gdzie Cię doniosę – nie wiem”. „Był nieustannie zatroskany, by ta żagiew nigdy nie obróciła się w popiół, jej płomienie nigdy nie utraciły swojego blasku” – mówił o zmarłym w homilii Abp Marek Jędraszewski.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że Kornel Morawiecki był człowiekiem niezwykle głębokich przekonań, wewnętrznej siły i niezłomności w dążeniu do wolności. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek przypomniała wyjątkową drogę życiową Kornela Morawieckiego. „Przyszło mi pożegnać człowieka niezwykłego, który łączył w sobie niezwykle ostry radykalizm z łagodnością, gotowością do współpracy, z łatwością wybaczania. Był jednym z ojców polskiej niepodległości” – powiedział b. Premier Jarosław Kaczyński.

wwwpogrzeb2

Po zakończeniu Mszy Świętej kondukt udał się na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, gdzie odbyła się ceremonia pogrzebowa. „Wszystkie Twoje czyny, Twoje słowa, dobro, które dałeś innym, Twoja walka o wolność, wydały wielki plon” - powiedział podczas uroczystości Mateusz Morawiecki. Głos zabrali też członkowie rodziny i przyjaciele zmarłego.

Kornel Morawiecki zmarł 30 września. Miał 78 lat.

W uroczystościach pogrzebowych Kornela Morawieckiego uczestniczyli także: Dyrektor Departamentu Prawnego Głównego Inspektoratu Pracy Wojciech Gonciarz oraz Zastępca Dyrektora Departamentu Kadr i Szkoleń GIP Iwona Hadacz.

fot.Kancelaria Sejmu/Rafał Zambrzycki