• RSS
  • Wersja tekstowa
20.04.2023

X edycja konkursu „Poznaj swoje prawa w pracy" rozstrzygnięta

Zwycięzcą jubileuszowej edycji konkursu PIP „Poznaj swoje prawa w pracy" jest Wojciech Rejniak z Zespołu Szkół Politechnicznych im. KEN w Łodzi. Na podium znalazły się także Izabela Ozga z Zespołu Szkół im. ks. dra Jana Zwierza w Ropczycach oraz Julia Lisiecka z Zespołu Szkół Technicznych w Zielonej Górze.

Wojciech Rejniak odbiera nagrodę za zajęcie I miejsca w konkursie Poznaj swoje prawa w pracy
 

Finał konkursu wraz z galą wręczenia nagród został zorganizowany 18 kwietnia 2023 r. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Do testu sprawdzającego wiedzę z zakresu prawa pracy i zagadnień bhp przystąpiło 45 uczniów.

Etap centralny konkursu Poznaj swoje prawa w pracy
 

Etap centralny jest trzecim, ostatnim poziomem konkursowych zmagań. Najpierw kompetencje młodzieży zostały sprawdzone w szkołach ponadpodstawowych. Do dziesiątej edycji zgłoszono blisko 10 tys. uczniów z 381 placówek edukacyjnych, a do rywalizacji na etapie regionalnym stanęło 714 uczniów. Najlepsi z nich przyjechali do stolicy na test wiedzy składający się z 50 pytań, w tym 20 pytań o podwyższonym poziomie trudności. Najlepszy wynik uzyskał Wojciech Rejniak z Zespołu Szkół Politechnicznych im. KEN w Łodzi. Zwycięzca otrzymał w nagrodę bon o wartości 1950 zł.

Zwycięzca jubileuszowej edycji konkursu PIP Poznaj swoje prawa w pracy Wojciech Rejniak
 

Na podium znalazły się także Izabela Ozga z Zespołu Szkół  im. ks. dra Jana Zwierza w Ropczycach, w której ręce trafił bon o wartości 1750 zł, oraz Julia Lisiecka z Zespołu Szkół Technicznych w Zielonej Górze, wyróżniona bonem na kwotę 1500 zł.

Izabela Ozga odbiera nagrodę za zajęcie II miejsca w konkursie Poznaj swoje prawa w pracy

Julia Lisiecka odbiera nagrodę za zajęcie III miejsca w konkursie Poznaj swoje prawa w pracy

PIP nagrodziła także bonami o wartości 500 zł zdobywców czwartego, piątego i szóstego miejsca:  Milenę Woźniak z Zespołu Szkół  nr 35 im. Zofii Jaroszewicz „Kasi” w Warszawie, Paulinę Łuczak z Zespołu Szkół Ogrodniczych i Ogólnokształcących w Pruszczu Gdańskim oraz Mateusza Sioka z Zespołu Szkół Zawodowych nr 4 im. Adama Chętnika w Ostrołęce.

Główny Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko podsumowuje konkurs Poznaj swoje prawa w pracy
 

Główny Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko podziękowała opiekunom młodzieży za zaangażowanie i wspieranie swoich podopiecznych oraz pogratulowała uczniom zdobytej wiedzy.

– Mam nadzieję, że konkurs był nie tylko okazją, by zmierzyć się w rywalizacji, ale jest także pierwszym etapem przygotowywania się do wykonywania pracy w dorosłym życiu – powiedziała szefowa PIP.

Katarzyna Łażewska-Hrycko podkreśliła, jak ważna jest popularyzacja kultury bezpieczeństwa pracy wśród młodych osób, które niebawem wkroczą na rynek pracy.

– W wypadkach śmiertelnych i ciężkich 40% poszkodowanych to osoby, które po raz pierwszy w życiu podjęły pracę. Dlatego tak ważne dla Państwowej Inspekcji Pracy jest, aby państwo mieli okazję zapoznać się z prawidłowymi zasadami bezpiecznej pracy – zaznaczyła.

Główny Inspektor Pracy podkreśliła także, że inspekcja wkłada wiele wysiłku i energii w edukację oraz promocję prawidłowych postaw w zakresie prawa pracy, bhp czy legalności zatrudnienia. PIP od dekady organizuje ogólnopolski konkurs „Poznaj swoje prawa w pracy” dla uczniów powyżej 15. roku życia. Turniej wiedzy z prawa pracy oraz bhp przeprowadzany jest w szkołach uczestniczących w programie edukacyjnym „Kultura bezpieczeństwa”. Celem konkursu jest popularyzowanie wśród uczniów szkół ponadpodstawowych wiedzy dotyczącej ochrony pracy, bezpieczeństwa i higieny pracy, legalności zatrudnienia oraz innej pracy zarobkowej. Dziesiąta edycja została objęta honorowym patronatem ministra edukacji i nauki.

Uczestnicy konkursu Poznaj swoje prawa w pracy podczas pisania testu
 

Gośćmi specjalnymi finału konkursu byli: dyrektor generalny w Ministerstwie Edukacji i Nauki Sławomir Adamiec; mazowiecka kurator oświaty Aurelia Michałowska; sekretarz naukowy Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego Agnieszka Wolska; kierownik Ośrodka Promocji i Wdrażania w Centralnym Instytucie Ochrony Pracy – Państwowym Instytucie Badawczym Agnieszka Szczygielska, dyrektor Departamentu Obsługi Klientów ZUS Magdalena Mazur-Wolak, wicedyrektor Departamentu Obsługi Klientów ZUS Aneta Dąbrowska.

Pamiątkowe zdjęcie laureatów konkursu Poznaj swoje prawa w pracy