Dodano: 17 maja 2024
1:9 minut
Spotkanie Grupy Wyszehradzkiej

Przedstawiciele inspekcji pracy państw Grupy Wyszehradzkiej spotkali się w Opawie 14-15 maja 2024 r. Tematem przewodnim były łańcuchy dostaw, ich wpływ na występowanie wypadków przy pracy oraz możliwości współpracy.

Z ramienia Państwowej Inspekcji Pracy w spotkaniu uczestniczyli: Główny Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko, zastępca okręgowego inspektora pracy w Poznaniu Michał Wyszkowski oraz Nina Dulna, tłumacz z Sekcji Współpracy z Zagranicą w Głównym Inspektoracie Pracy.

Delegatów powitał Martin Melecký, Inspektor Generalny Państwowego Urzędu Inspekcji Pracy w Republice Czeskiej. Przedstawiciele delegacji państw Grupy V4 omówili doświadczenia służb kontroli i nadzoru nad warunkami pracy w kontekście coraz częściej występujących złożonych mechanizmów świadczenia usług, także transgranicznych, oraz wielopoziomowych struktur podwykonawczych i związanego z tym zjawiska rozmycia odpowiedzialności w sytuacji wypadku przy pracy. Reprezentujący polską delegację Michał Wyszkowski przedstawił działania podejmowane przez PIP we współpracy z Lasami Państwowymi oraz w ramach Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie, mające na celu promowanie przestrzegania przepisów bhp oraz ograniczanie wypadkowości w leśnictwie i budownictwie, tj. w sektorach opierających się na współpracy z podwykonawcami tworzącymi łańcuchy dostaw pracy.

Spotkanie przedstawicieli inspekcji pracy państw Grupy V4 zostało zorganizowane przy wsparciu Europejskiego Urzędu ds. Pracy.