Jesteś na stronie Państwowej Inspekcji Pracy

Wybierz Okręgowy Inspektorat Pracy

Przepisy nie zawierają regulacji dotyczących zasad udzielania zwolnienia od pracy przysługującego pracownikowi niepełnosprawnemu w celu wykonania badania specjalistycznego, ani też sposobu dokumentowania konieczności udzielenia takiego zwolnienia od pracy. Kwestie dotyczące dokumentowania ww. zwolnienia od pracy powinny zostać ustalone w przepisach wewnątrzzakładowych lub miedzy pracodawcą a pracownikiem.

Zgodnie z art. 20 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 27.08.1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, osoba o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ma prawo do zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia: w celu wykonania badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających, a także w celu uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy, jeżeli czynności te nie mogą być wykonane poza godzinami pracy.

Dokumentami poświadczającymi konieczność udzielenia zwolnienia mogą być np. skierowanie na badanie, oświadczenie pracownika, zaświadczenie od lekarza o terminie przeprowadzonego badania (o terminie stawienia się danej osoby na badanie), zaświadczenie o godzinach pracy gabinetu lekarskiego, zaświadczenie od lekarza (przychodni) o terminie wyznaczonej wizyty.

Jednocześnie wskazać należy, że przepisy ustawy nie definiują pojęcia badania specjalistycznego. Zgodnie z art. 5 pkt 36 ustawy z 27.08.2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, świadczenie specjalistyczne, to świadczenie opieki zdrowotnej we wszystkich dziedzinach medycyny z wyłączeniem świadczeń udzielanych w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej.

Dlatego też zasadnym jest niezawężanie zwolnienia tylko do przypadku skierowań od lekarza specjalisty właściwego dla schorzenia jakie posiada pracownik. Niepełnosprawność może mieć bowiem wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Trudno jest zawężać możliwość zwolnienia do określonych dziedzin medycyny, czy rodzajów zabiegów. Należy przyjąć, że mogą to być dokumenty od różnych specjalistów świadczące o konieczności wykonania przez pracownika badań, zabiegów, itp.

Chcesz się z nami skontaktować?

Szukaj

Logo PIP

Menu