Państwowa Inspekcja Pracy

  • RSS
  • Wersja tekstowa
18.05.2021

Jaka jest możliwość zatrudnienia osoby młodocianej , w celu przygotowania do nauki zawodu, jeżeli uczeń nie ukończył 15 lat ale zakończył naukę w szkole podstawowej i chce kontynuować naukę w szkole branżowej ?

Na podstawie art. 190 § 2 Kodeksu pracy  – dalej k.p, zabronione jest zatrudnianie osoby, która nie ukończyła 15 lat, z zastrzeżeniem art. 191 § 21 – 23 k.p.

Zgodnie z obecnie obowiązującym stanem prawnym, wobec osób, które ukończyły ośmioletnią szkołę podstawową, lecz nie mają ukończonych 15 lat, Kodeks pracy przewiduje dwie regulacje. Osoby, które ukończyły ośmioletnią szkołą podstawową, niemające 15 lat, mogą być zatrudnione na zasadach określonych dla młodocianych w roku kalendarzowym, w którym kończą 15 lat (art. 191 § 2k.p.) Nie jest wymagana żadna zgoda ani opinia, mogą więc być one zatrudnione na podstawie umów o naukę zawodu, przyuczenie do wykonywania określonej pracy i o wykonywanie prac lekkich.

Osoby, które ukończyły ośmioletnią szkołę podstawową, niemające 15 lat, z wyjątkiem osoby, o której mowa w § 21, mogą być zatrudnione na zasadach określonych dla młodocianych w celu przygotowania zawodowego w formie nauki zawodu (art. 191 § 2k.p.). Dodatkowo, zgodnie z art. 191 § 2k.p. zawarcie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego z osobami, o których mowa w § 22  jest dopuszczalne w przypadku wyrażenia na to zgody przez przedstawiciela ustawowego lub opiekuna prawnego takich osób oraz uzyskania pozytywnej opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej.