Wyrok dla nierzetelnego pracodawcy WIELKOPOLSKIE. Wniosek inspektora pracy o ukaranie pracodawcy, któremu zarzucił m.in. nieuregulowanie składek na Fundusz Pracy i zatrudnienie pracownika na podstawie ustnej umowy, został w całości uznany przez sąd. Kara grzywny powinna skłonić nierzetelnego właściciela firmy do odejścia od dotychczasowych praktyk wobec pracowników.
Pracownicy drugiej kategorii KUJAWSKO-POMORSKIE. Inspektorzy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Bydgoszczy, po kontrolach w kilku urzędach miast i gmin oraz gminnych jednostkach organizacyjnych w województwie kujawsko-pomorskim, wykryli problem nierównego traktowania pracowników interwencyjnych. Pojawił się on przede wszystkim w małych miastach i gminach. Może też dotyczyć jednostek w całym kraju.
Skazany za blokowanie kontroli ZACHODNIOPOMORSKIE. Prezes spółki budowlanej, który przez parę miesięcy uchylał się od kontroli inspekcji pracy został przez sąd skazany 7 miesięcy ograniczenia wolności z obowiązkiem przepracowania miesięcznie 30 godzin na cel społecznie użyteczny.
Wątpliwe dzieło w kotłowni WARMIŃSKO-MAZURSKIE. Dowód niezwykłej pomysłowości pracodawców na oszczędności na pracownikach. Przedsiębiorca oferujący usługi w zakresie nadzorowania i obsługi kotłów grzewczych zatrudniał swoich pracowników na umowy o dzieło, którym miało być „wytwarzanie ciepła w kotłowni”.
Bezmyślność groźna dla życia WIELKOPOLSKIE. Corocznie w budownictwie dochodzi do ponad 500 wypadków przy pracy, z czego aż połowa to upadki wysokości. Tylko w pierwszym kwartale 2013 r. inspektorzy pracy badali 67 wypadków na polskich budowach, w tym 27 związanych z upadkiem z wysokości. Tymczasem ciągle w wielu firmach, zwłaszcza małych, na porządku dziennym jest praca na wysokości bez zabezpieczeń.
Zlecenie więc i ubezpieczenie WIELKOPOLSKIE. W wyniku interwencji inspektora pracy, 39 osób pracujących na zlecenie w gospodarstwie rolnym zostało zgłoszonych do obowiązkowego ubezpieczenia społecznego.
Legalnie dzięki inspekcji ZACHODNIOPOMORSKIE. Legalizacja zatrudnienia 53 pracowników, w tym w przypadku 12 osób sformalizowanie stosunku pracy w postaci pisemnej umowy oraz zgłoszenie do ZUS, tych którzy nie byli dotąd ubezpieczeni – to efekty działań inspektorów Okręgowego Inspektoratu Pracy w Szczecinie w pierwszym kwartale 2013 r.
Etaty dla ekspedientek POMORSKIE. Z trzema paniami, pracującymi jako sprzedawczynie, właściciel sklepu podpisał umowy zlecenie na „obsługę klientów”. Inspektor pracy uznał jednak, że ze względu na charakter pracy, nie może ona być przedmiotem zlecenia, a jedynie umowy etatowej.
Do aresztu za brak wypłat ZACHODNIOPOMORSKIE. Pracodawczyni, która nie wypłaciła pracownikom miesięcznego wynagrodzenia, nie uregulowała też grzywny, którą ukarał ją sąd. Z tego względu, wobec niskich dochodów właścicielki firmy, kara pieniężna została przez sąd zamieniona na karę pozbawienia wolności.
Nielegalnie zatrudniony i zwolniony PODKARPACKIE. Podczas trwającego trzy miesiące zatrudnienia pracownik nie doczekał się umowy o pracę, nie został też ubezpieczony, a na koniec pracodawca zwolnił go bez podania powodu i bez świadectwa pracy.
Zatrudnił na czarno, odpowie przed sądem POMORSKIE. Inspektor Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku, przeprowadzający kontrolę w zakładzie stolarskim w M., stwierdził, iż pracodawca od paru już miesięcy nielegalnie zatrudnia dwóch pracowników. Za łamanie prawa właściciel firmy odpowie teraz przed sądem, będzie też musiał się tłumaczyć przed urzędem skarbowym.
Do aresztu za zaległości w składkach ZACHODNIOPOMORSKIE. Nieopłacenie czteromiesięcznych składek na Fundusz Pracy kosztowało miesiąc aresztu jednego z pracodawców skontrolowanych przez inspektora szczecińskiego Okręgowego Inspektoratu Pracy. Przedsiębiorca zignorował wyrok sądowy i nie uregulował wymierzonej mu kary grzywny.
Bezprawne pośrednictwo pracy POMORSKIE. Agencja pracy tymczasowej, działająca bez rejestracji wymaganej przez ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, łamała też przepisy Kodeksu pracy. Zatrudniała bowiem pracowników na zlecenie, mimo iż charakter pracy wymagał umowy etatowej.
Pierwszy dzień w pracy, ostatni w życiu PODKARPACKIE. Pierwszy dzień pracy okazał się ostatnim dla pracownika wykonującego zadania pomocnicze przy wyrębie lasu. Zmarł w szpitalu z powodu obrażeń odniesionych wskutek uderzenia opadającą gałęzią. Według inspektora, do wypadku by nie doszło, gdyby nie złamanie podstawowych zasad bezpieczeństwa przy ścinaniu drzew.
Na etatach, a bez ubezpieczenia ŁÓDZKIE. Do Okręgowego Inspektoratu Pracy w Łodzi wpłynęła skarga pracownika, któremu pracodawca, właściciel firmy budowlanej z siedzibą w B., nie wypłacił części wynagrodzenia, ale też za którego nie odprowadzał składek do ZUS. Okazało się jednak, że przedsiębiorca postanowił unikać kontaktu z inspektorem pracy.
Skazany za utrudnianie kontroli WIELKOPOLSKIE. Na 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata skazany został wielkopolski przedsiębiorca budowlany za utrudnianie działań kontrolnych inspektora pracy oraz łamanie praw pracowniczych.
O chłodzie i głodzie ŚWIĘTOKRZYSKIE. Produkcję drewnianych palet przedsiębiorca z K. zorganizował zupełnie bez troski o pracowników, którzy musieli przebywać na wolnym powietrzu, narażeni na zmiany pogody. Nie zadbał nawet o ciepłe posiłki, mimo iż miał taki obowiązek.
By nie ucierpiały uszy, ani ręce WIELKOPOLSKIE. Brak osłon chroniących przed dostępem do stref niebezpiecznych urządzeń był powodem wstrzymania przez inspektora pracy eksploatacji maszyn do cięcia drewna u przedsiębiorcy zajmującego się produkcją desek. Kontrola ujawniła też, że pracodawca nie zapewnił pracownikom ochronników słuchu, mimo ponadnormatywnego hałasu w hali produkcyjnej.
22 etaty zamiast zleceń MAZOWIECKIE. Aż 22 osoby pracujące na zlecenie w fabryce mebli, a wykonujące faktycznie etatowe obowiązki, otrzymało umowy o pracę dzięki interwencji warszawskiego inspektora pracy.
Wyrok za uniemożliwienie kontroli ŁÓDZKIE. W związku ze skargą pracownika, któremu pracodawca nie wypłacił wynagrodzenia, inspektor Okręgowego Inspektoratu pracy w Łodzi Oddział w Piotrkowie Trybunalskim próbował przeprowadzić kontrolę w spółce z o.o. z siedzibą w B. Jednak ze względu na opór przedsiębiorcy, do kontroli ostatecznie nie doszło.