czy do końca września 2012 r.?
Urlopy
-
Urlopy
-
W jaki sposób należy interpretować przepisy art.158 Kodeksu pracy dotyczące urlopu uzupełniającego?
-
Czy w związku ze zmianą przepisu art. 168 Kodeksu pracy dokonaną ustawą z dnia 16 września 2011 r. o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców (Dz. U. Nr 232, poz.1378) urlop zaległy za 2011 r. powinien być udzielony do końca marca
-
Zatrudniam pracownika na 1/4 etatu, który pracuje 5 dni w tygodniu po 2 godziny dziennie. Wiem, że 1 dzień urlopu = 8 godzin pracy. Czy to prawda, że pracownik ten korzystając z przysługujących mu 7 dni urlopu (ponad 10-letni staż pracy)
faktycznie będzie mógł być nieobecny w pracy przez 28 dni?
-
Pracownik będący w delegacji służbowej rozpoczął wykonywanie czynności służbowych, a następnie zwrócił się do pracodawcy o udzielenie mu urlopu na część dnia roboczego, bądź udzielenie na cały ten dzień urlopu na żądanie.
Czy w opisanej sytuacji odmowa pracodawcy udzielenia pracownikowi urlopu jest zgodna z obowiązującymi przepisami?
-
Pracownikowi zatrudnionemu na 1/2 etatu zwiększono od 1 marca 2012 r. wymiar czasu pracy na 3/4 etatu. Jak należy prawidłowo obliczyć wymiar urlopu wypoczynkowego tego pracownika?
Jak postąpić w odwrotnej sytuacji, tj. gdy pracownik był zatrudniony w większym wymiarze czasu pracy, a następnie ten wymiar został zmniejszony? Pracownik ma prawo do 20 dni urlopu wypoczynkowego?
-
W jaki sposób należy wyliczyć wymiar urlopu za 2012 rok w przypadku, gdy pracownik z 35-letnim stażem pracy zaliczony do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności był zatrudniony w wymiarze ¾ etatu i świadczył pracę przez 5 dni w tygodniu
od poniedziałku do piątku, a jego dobowy wymiar czasu pracy wynosił 5 godz. 15 min.? Z dniem 31 lipca 2012 r. została rozwiązana umowa o pracę z tym pracownikiem.
-
Czy dodatkowy urlop wynikający z art. 19. par 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych zależy od wymiaru etatu bądź czasu pracy w roku?
Chodzi o to czy osoba pracująca na ½ etatu ma prawo do całego urlopu czy do połowy i czy osoba pracująca przez ½ roku ma prawo do całego urlopu czy połowy jego wymiaru?
-
Jakie są zasady wykorzystywania przez pracowników zaległego urlopu wypoczynkowego?
-
Pracownik był zatrudniony na podstawie umowy na czas określony przez okres 6 miesięcy. Bezpośrednio po zakończeniu tej umowy zaproponowano pracownikowi kontynuowanie zatrudnienia i podpisano kolejną umowę na czas określony na 2 lata.
Podczas trwania pierwszej umowy pracownik nie wykorzystał urlopu wypoczynkowego. Czy po zakończeniu tej umowy pracodawca powinien wypłacić ekwiwalent, czy też może udzielić pracownikowi urlopu w czasie trwania kolejnej umowy?
-
W jaki sposób powinien zostać udzielony dodatkowy urlop pracownikowi, będącemu osobą niepełnosprawną w stopniu umiarkowanym, jeżeli nabywa on do niego prawo 5 marca 2012 r., a 30 marca ustaje stosunek pracy? Pracownik ten ma 20-letni staż pracy.
-
Według jakich zasad oblicza się wysokość ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy? Czy takie same zasady odnoszą się do pracowników niepełnoetatowych?
-
Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi, który 10 stycznia 2012 r. podjął swoją pierwszą w życiu pracę i został zatrudniony w wymiarze 3/4 etatu, a następnie rozwiązano z nim umowę o pracę z dniem 31 marca 2012 r.?
-
W jakim terminie pracownik powinien wykorzystać zaległy urlop na żądanie?
-
Od którego momentu osoba niepełnosprawna uzyskuje prawo do dodatkowego urlopu wynikającego z art. 19 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych?
Kiedy uzyskuje inne prawa - np. prawo do krótszego wymiaru czasu pracy?
-
Czy okres pobierania świadczenia rehabilitacyjnego należy wliczać do okresu pracy, od którego zależy nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego?