• RSS
 • Wersja tekstowa
20.01.2023

Wypadki przy pracy

Informacja o niektórych wypadkach przy pracy, zgłoszonych do PIP w listopadzie i w grudniu 2022r.:

 • W woj. pomorskim na terenie parafii dwóch mężczyzn, wykonujących prace społeczne na rzecz wspólnoty kościoła, montowało czujki pożarowe i oświetlenie awaryjne. Czujniki były instalowane na kasetonach ślepego sufitu, wykonanych ze sklejki, pomiędzy belkami nośnymi. Ślepy sufit zamontowany był około 2 metrów poniżej właściwego stropodachu kościoła. W trakcie montażu mężczyźni przemieszczali się po powierzchni belek nośnych tuż pod stropem kościoła. Podczas operowania przy jednym z kasetonów stanęli na sąsiednim polu sklejki, co spowodowało załamanie się płaszczyzny pod ich ciężarem. W efekcie obaj spadli z wysokości około 10 metrów na poziom posadzki ponosząc śmierć na miejscu.

 

 • W woj. podlaskim w pomieszczeniu obieralni warzyw pracownik obsługiwał maszynę do obierania ziemniaków. W czasie wykonywania pracy mężczyzna dotknął ręką obudowy maszyny i został porażony prądem elektrycznym.

 

 • W woj. kujawsko-pomorskim na budowie operator koparki wykonując pracę zahaczył łyżką o gałąź drzewa znajdującego się w strefie pracy koparki. Co doprowadziło do przewrócenia się maszyny. Pracownik nie zdążył uciec z kabiny i został przygnieciony maszyną. Doznał urazu głowy, klatki piersiowej oraz nogi.

 

 • W woj. kujawsko-pomorskim na terenie szkoły pracownik demontował ogrodzenie. W trakcie pracy jeden z elementów ogrodzenia uderzył mężczyznę w głowę. W wyniku zdarzenia poszkodowany doznał urazu w postaci rany ciętej skóry głowy.

 

 • W woj. pomorskim na terenie zakładu zajmującego się przeróbką drewna operator korowarki podawał bele do maszyny pracującej w trybie automatycznym. Podczas wykonywania tej czynności doszło do zakleszczenia się elementu i zatrzymania podajnika. Pracownik chcąc odblokować zakleszczoną belę stanął nogą na łańcuchu napędowym podajnika. W tym momencie doszło do odblokowania  elementu i podajnik ruszył, co doprowadziło do zakleszczenia stopy pracownika przez łańcuch. Poszkodowany w wyniku zdarzenia stracił trzy palce.

 

 • W woj. warmińsko-mazurskim zleceniobiorca miał wykonać prace porządkowe na terenie zakładu. Z nieznanych przyczyn wszedł na słupek rusztowania jezdnego i spadł z wysokości około 5 metrów na betonową posadzkę doznając obrażeń głowy. W stanie ciężkim został przetransportowany do szpitala.

 

 • W woj. warmińsko-mazurskim na terenie zakładu produkcyjnego pracownica obsługiwała linię produkcyjną pokryw silników. W czasie pracy doszło do awarii urządzenia operatorka pomagała automatowi przy usuwaniu usterki. W pewnym momencie ruchomy element maszyny przycisnął rękę kobiety powodując uraz prawej dłoni.

 

 • W woj. kujawsko-pomorskim na budowie pracownik stojąc na rusztowaniu wykonywał prace budowlane. W trakcie realizowania zadania związanych z wznoszenia budynku mężczyzna spadł z rusztowania z wysokości około 2 metrów na betonową posadzkę. W wyniku zdarzenia poszkodowany odniósł ciężkie obrażenia ciała i został przewieziony do szpitala.

 

 • W woj. podkarpackim na terenie zakładu pracownik naprawiał mieszki (osłon) siłowników sterujących opuszczaniem i podnoszeniem klapy (burty) platformy samochodu ciężarowego. W czasie wykonywania pracy mężczyzna odpiął od siłowników burtę naczepy, co doprowadziło do jej gwałtownego opadnięcia. Opadająca burta uderzyła mężczyznę w głowę. Poszkodowany w wyniku odniesionych obrażeń głowy zmarł.

 

 • W woj. pomorskim na terenie zakładu produkcyjnego pracownik wykonywał prace remontowe polegające na szlifowaniu podstaw do belek tensometrycznych do zbiorników przy użyciu szlifierki kątowej. W czasie szlifowania metalowych elementów doszło do zapłonu czyściwa bawełnianego nasączonego rozpuszczalnikiem znajdującym się na stanowisku pracy a w następnej kolejności odzieży pracownika. Doprowadziło to do poparzenia II i III stopnia twarzy poszkodowanego.

 

 • W woj. warmińsko-mazurskim na terenie kotłowni pracownik młodociany wkładał opał do paleniska kotła na paliwo stałe. W czasie realizowania zadania nastąpiło cofnięcie się płomienia do pomieszczenia kotłowni powodując poparzenia twarzy stojącego w pobliżu ucznia.

 

 • W woj. wielkopolskim podczas wykonywania prac związanych z rozładunkiem towaru z samochodu, w chwili podnoszenia rampy wiatr zaczął porywać folię pakującą. Pracownik jedną ręką przytrzymał folię, w tym czasie druga ręka, którą podtrzymywał rampę, została przez nią przygnieciona.

 

 • W woj. mazowieckim na terenie firmy podczas sprawdzania ciśnienia w układzie chłodniczym urządzenia technicznego doszło do rozszczelnienia - rozerwania sprężarki, co doprowadziło do oderwania się dekla sprężarki, który uderzył pracownika w głowę. Poszkodowany w ciężkim stanie został przewieziony do szpitala.

 

 • W woj. lubuskim na terenie lasu pracownik przy użyciu pilarki łańcuchowej ścinał drzewo. W czasie ścinki doszło do niekontrolowanego upadku drzewa, które uderzyło mężczyznę w głowę.