• RSS
 • Wersja tekstowa

Aktualności

» przejdź do archiwum

 • Uroczysta sesja Rady Ochrony Pracy w Sejmie RP

  27 kwietnia 2023 r. miała miejsce uroczysta sesja Rady Ochrony Pracy w Sali Kolumnowej Sejmu RP. Została zwołana w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych. Zgromadzeni minutą ciszy uczcili pamięć tych, którzy w ostatnim roku stracili życie w związku z wykonywaną pracą.

 • Praca zdalna - pytania i odpowiedzi

  7 kwietnia 2023 r. weszły w życie przepisy wprowadzające do Kodeksu pracy pracę zdalną i określające zasady jej wykonywania. Na stronie internetowej PIP zamieszczamy odpowiedzi Głównego Inspektoratu Pracy na najczęściej zadawane pytania dotyczące pracy zdalnej, które mogą być pomocne w praktyce stosowania przepisów.

 • Pierwsza Dama Rzeczypospolitej Polskiej wspiera kampanię PIP

  - Popieram Państwową Inspekcję Pracy w jej staraniach, by pierwsze w życiu zatrudnienie nie okazało się źródłem poważnych problemów i związanych z nimi zniechęcenia i stresu - Agata Kornhauser – Duda, Pierwsza Dama Rzeczypospolitej Polskiej.

 • Konferencja GIP wydarzeniem medialnym

  Pod honorowym patronatem minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg odbyła się, zorganizowana z inicjatywy Głównego Inspektora Pracy Katarzyny Łażewskiej-Hrycko, dwudniowa konferencja „Wpływ prawa unijnego na polskie prawo pracy – najnowsze regulacje”.

 • Bezpiecznie i nowocześnie

  „Budujemy bezpiecznie i nowocześnie. Ograniczanie zagrożeń w obiektach komunalnych i hydrotechnicznych” to hasło konferencji, która odbyła się 17 maja 2023 r. w Zielonej Górze z udziałem zastępcy Głównego Inspektora Pracy Małgorzaty Dziemińskiej.

 • Zaproszenie do udziału w konferencji

  Konferencja "Profesjonalna służba BHP fundamentem bezpiecznych warunków pracy. Wyzwania nowoczesnych technologii" odbędzie się 30 maja 2023 roku podczas Międzynarodowych Targów Poznańskich ITM Industry Europe 2023.

 • Kontrole i działania prewencyjne PIP w budownictwie

  16 maja 2023 r. na Zamku Książ odbyło się wyjazdowe posiedzenie Rady Ochrony Pracy. Tematem obrad były m.in. „Strategia kontroli i działań prewencyjnych dla sektora budowlanego” oraz „Bezpieczeństwo podczas prowadzenia prac szczególnie niebezpiecznych na wysokości i w przestrzeniach zamkniętych”.

 • Główny Inspektor Pracy w Sztokholmie

  W Sztokholmie, w ramach prezydencji Szwecji w Radzie Unii Europejskiej, odbyło się 83. posiedzenie plenarne Komitetu Wyższych Inspektorów Pracy (SLIC) z udziałem Głównego Inspektora Pracy Katarzyny Łażewskiej-Hrycko.

 • Posiedzenie Rady Dialogu Społecznego

  Główny Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko uczestniczyła w plenarnym posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego. Przedmiotem obrad był Wieloletni Plan Finansowy Państwa.

 • Zapraszamy na Tydzień Bezpieczeństwa

  Już 15 maja rusza największa w Polsce inicjatywa na rzecz poprawy bezpieczeństwa na budowach, znana jako Tydzień Bezpieczeństwa. Dziesiąta edycja odbędzie się pod hasłem „Stop ma moc. Uważam, nie narażam”. Zaplanowano setki wydarzeń, prelekcji i warsztatów.

 • Budowy pod specjalnym nadzorem

  Bezpieczeństwo na budowach było najważniejszym tematem posiedzenia Rady Głównego Inspektora Pracy ds. Bezpieczeństwa Pracy w Budownictwie.

 • Wspólny rynek pracy w ocenie ekspertów na EKG w Katowicach

  Główny Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko wzięła udział 25 kwietnia 2023 r. w debacie „Wspólny rynek pracy w Europie”, która odbyła się w Katowicach w ramach XV Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

 • Ścisła współpraca ze związkami zawodowymi

  24 kwietnia 2023 r. w siedzibie Głównego Inspektoratu Pracy w Warszawie, Katarzyna Łażewska-Hrycko Główny Inspektor Pracy podpisała z liderami reprezentatywnych organizacji związkowych - NSZZ Solidarność, OPZZ i FZZ, porozumienia dotyczące zasad współpracy w zakresie ochrony pracy.

 • X edycja konkursu „Poznaj swoje prawa w pracy" rozstrzygnięta

  Zwycięzcą jubileuszowej edycji konkursu PIP „Poznaj swoje prawa w pracy" jest Wojciech Rejniak z Zespołu Szkół Politechnicznych im. KEN w Łodzi. Na podium znalazły się także Izabela Ozga z Zespołu Szkół im. ks. dra Jana Zwierza w Ropczycach oraz Julia Lisiecka z Zespołu Szkół Technicznych w Zielonej Górze.

 • 100 mln zł w konkursie ZUS na poprawę bhp

  100 milionów złotych przeznaczył Zakład Ubezpieczeń Społecznych na konkurs projektów do realizacji w 2024 r., których celem jest poprawa bezpieczeństwa i higieny pracy. Maksymalna kwota wsparcia sięga 300 tys. zł. Do 18 maja br. można składać wnioski o dofinansowanie.

 • Wizyta przedstawicieli Ambasady Indonezji w GIP

  17 kwietnia 2023 r. w Głównym Inspektoracie Pracy odbyło się spotkanie kierownictwa Państwowej Inspekcji Pracy, reprezentowanego przez zastępcę Głównego Inspektora Pracy Jarosława Leśniewskiego, z przedstawicielami Sekcji Konsularnej Ambasady Republiki Indonezji w Warszawie.

 • O wypadkach na Komisji do Spraw Kontroli Państwowej

  Analiza wypadków przy pracy, z uwzględnieniem wybranych grup maszyn i urządzeń generujących duże ryzyko, to temat prezentowany przez Państwową Inspekcję Pracy na posiedzeniu Komisji do Spraw Kontroli Państwowej.

 • Główny Inspektor Pracy w „Sygnałach Dnia” o pracy zdalnej

  Katarzyna Łażewska-Hrycko, Główny Inspektor Pracy, 12 kwietnia 2023 r. była gościem „Sygnałów Dnia”, porannej audycji programu pierwszego Polskiego Radia.

 • Inspekcja pracy a wyzwania przyszłości

  W specjalnym cyklu miesięcznika „Inspektor Pracy” przypominamy najciekawsze fragmenty wystąpień uczestników międzynarodowej konferencji „Inspekcja pracy a wyzwania przyszłości”.

 • Główny Inspektor Pracy gościem „Onet rano”

  27 marca 2023 r. Katarzyna Łażewska-Hrycko, Główny Inspektor Pracy była gościem programu „Onet rano”. Rozmowa z gospodarzem programu Januszem Schwertnerem dotyczyła między innymi dyskryminacji płacowej.

« 12