15.01.2019 Artykuł archiwalny

Uroczyste spotkanie jubileuszowe

Z udziałem metropolity warszawskiego ks. kardynała Kazimierza Nycza oraz przewodniczącego Rady Ochrony Pracy posła Janusza Śniadka 14 stycznia 2019 r. w Głównym Inspektoracie Pracy w Warszawie odbyła się okolicznościowa narada kierownictwa Państwowej Inspekcji Pracy związana z jubileuszem 100-lecia polskiej inspekcji pracy. Gospodarzem spotkania był główny inspektor pracy Wiesław Łyszczek.

wwwIMG5384

Szef PIP przypomniał, że początki inspekcji pracy w Polsce są bliskie daty odzyskania przez naszą ojczyznę niepodległości. Tym samym niewiele jest instytucji i urzędów, które mogą pochwalić się takim rodowodem i tradycjami. Szczególnej rangi obchodów jubileuszu PIP dodaje objęcie ich przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę patronatem narodowym, zaś przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego - patronatem honorowym.

Wiesław Łyszczek przedstawił program obchodów jubileuszu inspekcji pracy, które zainaugurował 3 stycznia podpisaniem Kodeksu Etyki Pracowników PIP. Poinformował o złożeniu wieńców i wiązanek kwiatów pod pomnikami i na grobach osób, które w szczególny sposób wpłynęły na los i działania inspekcji, a także o rocznicowej mszy świętej w intencji pracowników PIP w katedrze św. Jana w Warszawie, którą odprawił ks. kardynał Kazimierz Nycz. Mówił o wystawie okolicznościowej w Sejmie, prezentującej losy inspekcji w ostatnim stuleciu i kulminacyjnym punkcie obchodów jubileuszu 100-lecia polskiej inspekcji pracy, którym ma być zaplanowana na maj uroczystość w Teatrze Narodowym połączona z wręczeniem odznaczeń państwowych zasłużonym pracownikom PIP. Zapowiedział również, przewidzianą na wrzesień, międzynarodową konferencję z udziałem przedstawicieli inspekcji pracy państw Unii Europejskiej.

wwwIMG5397

Ks. kardynał Kazimierz Nycz podzielił się refleksjami związanymi z jubileuszem inspekcji. Podkreślił wielki wysiłek i odpowiedzialność Polaków, w tym głównie inteligencji, którzy w okresie odzyskiwania niepodległości przygotowywali państwo do sprawnego funkcjonowania. Przypomniał, że aby mogła powstać jednolita inspekcja pracy trzeba było ujednolicić trzy systemy prawne pozostałe w spadku po państwach rozbiorowych. Było to wielkie wyzwanie i przedsięwzięcie, za które winniśmy wdzięczność twórcom inspekcji, mając zarazem świadomość konstruktywnej, propaństwowej i proczłowieczej roli, jaką spełnia polska inspekcja pracy.

Nawiązując do encykliki o pracy ludzkiej Jana Pawła II, metropolita warszawski zaakcentował zbieżność celów inspekcji pracy z papieskim przesłaniem w kontekście potrzeby zapewnienia podmiotowości człowieka pracy. Pogratulował Państwowej Inspekcji Pracy jubileuszu.

wwwIMG5398

Poseł Janusz Śniadek przypomniał, że z chwilą odzyskania niepodległości naczelnik państwa podpisał dekrety: o ośmiogodzinnym dniu pracy, o prawie do strajku, o prawie do tworzenia związków zawodowych, przyznał prawa wyborcze kobietom. Chodziło o zapewnienie pokoju społecznego, pokazanie Polakom, że wszyscy jesteśmy równi wobec prawa. Państwowa Inspekcja Pracy jest dziś realizatorem zapoczątkowanej wtedy misji, wnosi wkład w budowanie pokoju społecznego. Broniąc praw pracowniczych, wyrównuje dysproporcje, nierównowagę w stosunkach pracy, w których przewaga pracodawcy, zdaniem przewodniczącego ROP, bywa kolosalna. Podkreślił, że inspekcja wywiązuje się z tej misji znakomicie.

wwwIMG5370

Główny inspektor pracy Wiesław Łyszczek wręczył gościom narady pamiątkowe egzemplarze Kodeksu Etyki Pracowników PIP oraz medale 100-lecia inspekcji pracy.

Podczas spotkania okręgowy inspektor pracy w Szczecinie Konrad Pachciarek przedstawił film nakręcony z okazji jubileuszu inspekcji, dyrektor Departamentu Prewencji i Promocji GIP Katarzyna Mietelska zaprezentowała jubileuszową podstronę internetową PIP, zaś dyrektor Departamentu Prawnego GIP Wojciech Gonciarz omówił wspomniany już kodeks etyki.

W spotkaniu uczestniczył zastępca głównego inspektora pracy Bogdan Drzastwa oraz kapelan pracowników GIP ks. prałat Henryk Bartuszek.
 • banner120701
 • banner177694
 • banner178526
 • banner111644
 • banner175199
 • banner200692
 • banner200693
 • banner199867
 • banner218245
 • banner186222
 • banner201670
 • banner172098