Obchody rocznicy radomskiego protestu

W rocznicę Radomskiego Czerwca jak co roku u zbiegu ulic 25 Czerwca i Żeromskiego w Radomiu odprawiona została msza święta celebrowana przez biskupa Henryka Tomasika, poświęcona pamięci bohaterów Czerwca ’76 i ks. Romana Kotlarza. Wzięli w niej udział parlamentarzyści, przedstawiciele rządu, samorządowcy i uczestnicy wydarzeń z czerwca 1976 roku.

www20190625201007

W swojej homilii biskup Tomasik przypomniał okoliczności, które poprzedzały wydarzenia Czerwca'76. Mówił o rosnącej ateizacji i tworzeniu nowego modelu świeckiej tradycji. Wspomniał, że w 1976 roku do konstytucji PRL wpisano przewodnią rolę partii w państwie, które przygotowywało się na brutalną rozprawę z ewentualnym protestem, bo oddziały milicji znacznie wcześniej niż doszło do wydarzeń czerwcowych wyposażono w broń palną. Biskup mówił również o księdzu Romanie Kotlarzu, który wystąpił publicznie w obronie osób skrzywdzonych podczas protestu.

www20190625173654

„Ksiądz Roman zapłacił wysoką cenę za swoje przekonania i publiczne ich wygłaszanie. 18 sierpnia to data śmierci księdza Romana, zapamiętajmy tą datę, bo to dzień modlitwy o jego beatyfikację” - powiedział Henryk Tomasik. Zwrócił uwagę, że 25 czerwca 1976 roku Polak podniósł rękę na brata Polaka: „I to jest nasza tragedia, gdy Polak podnosi rękę na Polaka. Zawsze to oznacza naszą przegraną”.

www5d1271956a9d6p

 „Jeśli myślimy o tym co było w tamtych latach najlepszego i jednocześnie co nie udało się komunistom, to była rodząca się już solidarność. Solidarność, która wybuchła z wielką mocą cztery lata później. Pokazywała tę międzyśrodowiskową zgodę i porozumienie w walce o wolność pomiędzy robotnikami, inteligencją, chłopami, Kościołem” – mówił podczas uroczystości radomskich Premier Mateusz Morawiecki. Podziękował wszystkim uczestnikom radomskiego protestu.

„Bez tamtej determinacji, odwagi, nie byłoby dzisiejszej wolności. Zachowaliście się wszyscy jak trzeba. Cześć i chwała bohaterom” - powiedział Premier.

Podczas uroczystości odczytano listy od: Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Przemawiał także prezydent Radomia.

Tradycyjnie na zakończenie uroczystości złożono kwiaty przy kamieniu węgielnym pomnika ludzi skrzywdzonych w związku z robotniczym protestem 25 czerwca 1976 roku.

W imieniu Państwowej Inspekcji Pracy kwiaty złożyli: Wiesław Łyszczek - Główny Inspektor Pracy, Andrzej Kwaliński - Zastępca Głównego Inspektora Pracy, Jolanta Koszałka - Okręgowy Inspektor Pracy w Warszawie, Iwona Hadacz - Wicedyrektor Departamentu Kadr i Szkoleń GIP.