• RSS
  • Wersja tekstowa
12.11.2019 Artykuł archiwalny

Centralne obchody Święta Niepodległości

Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek wraz z Doradcą GIP Grzegorzem Nieradką oraz Wicedyrektorem Departamentu Kadr i Szkoleń GIP Iwoną Hadacz wzięli udział w uroczystych obchodach 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zorganizowanych 11 listopada 2019 r. w Warszawie.

gnż

Fot. Andrzej Hrechorowicz/pis.org.pl

Uroczystości rozpoczęła Msza Święta w Świątyni Opatrzności Bożej pod przewodnictwem Metropolity Warszawskiego Księdza Kardynała Kazimierza Nycza. Po zakończeniu Eucharystii Prezydent RP Andrzej Duda wręczył w Pałacu Prezydenckim odznaczenia państwowe, w tym Order Orła Białego, osobom szczególnie zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu.

Na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego odbyła się uroczysta odprawa wart połączona z Niepodległościowym Apelem Pamięci. Odśpiewano hymn państwowy, głos zabrał Prezydent RP Andrzej Duda, który podkreślił, że „całe pokolenia nie miały takiego szczęścia jak my; zwłaszcza młodzi, którzy urodzili się po 1989 r. nie pamiętają czasów, kiedy Polska nie była w pełni niepodległa, w pełni wolna”.

5

Po przemówieniu Prezydenta odbyła się defilada oddziałów Wojska Polskiego. Uroczystości na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego zakończyło złożenie wieńców przez najwyższe władze państwowe oraz przedstawicieli instytucji i urzędów przy Grobie Nieznanego Żołnierza. W imieniu Państwowej Inspekcji Pracy kwiaty złożył Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek, któremu towarzyszyli Grzegorz Nieradka oraz Iwona Hadacz.