Państwowa Inspekcja Pracy

  • RSS
  • Wersja tekstowa
24.02.2020 Artykuł archiwalny

Rocznica Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich

Uroczystą Mszą Św. w Katedrze Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzeszowie 23 lutego 2020 r. rozpoczęły się obchody 39. rocznicy Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich. W obchodach rocznicy rolniczych strajków, z udziałem uczestników tamtych wydarzeń, przedstawicieli parlamentu, rządu, samorządu i związków zawodowych, uczestniczył Wiesław Łyszczek, Główny Inspektor Pracy.

wr1

Złożono wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą Ks. Abp. Ignacego Tokarczuka oraz pomnikiem Św. Jana Pawła II, a także tablicą poświęconą Strajkom Rzeszowsko-Ustrzyckim.

wr2

Obchodom towarzyszyła konferencja poświęcona Porozumieniom Rzeszowsko-Ustrzyckim, którą otworzył Jerzy Bednarz, przewodniczący Podkarpackiej RW NSZZ RI „Solidarność”. W spotkaniu uczestniczyła Teresa Hałas, Poseł na Sejm RP i przewodnicząca NSZZ RI „Solidarność”.

Odczytano list, który do uczestników i organizatorów wydarzenia skierował Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. Premier napisał m.in.: „Dziś, gdy wracamy do wydarzeń z lutego 1981 roku, dziękujemy bohaterom tamtych dni. Szczególnie tutaj, na Podkarpaciu, musimy podkreślić ogromny wkład rolników tej ziemi w walkę o wolność i powstanie pierwszej legalnej organizacji związkowej. Walka strajkujących rolników jest dla nas wielkim zobowiązaniem, by dbać o sprawy polskiej wsi, by pamiętać, że budowanie sprawiedliwej, zasobnej, bezpiecznej Ojczyzny bez polskiej wsi nie było i nie jest możliwe”.

Listy do uczestników uroczystości wystosowali również Marszałek Sejmu Elżbieta Witek i Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Zwracając się do uczestników konferencji, Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek podziękował organizatorom obchodów za konsekwentne pielęgnowanie pamięci o ważnych dla wszystkich Polaków wydarzeniach. „Przekazuję wyrazy najwyższego uznania dla wszystkich strajkujących, którzy swą determinacją doprowadzili do podpisania Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich, zapisując tym samym kolejne karty historii walki o wolną Ojczyznę i prawa należne każdemu człowiekowi” – podkreślił Wiesław Łyszczek.

Uczestnicy konferencji zwiedzili wystawę „Represje wobec wsi i ruchu ludowego w latach 1944-1956”, udostępnioną przez IPN – odział w Rzeszowie.