Państwowa Inspekcja Pracy

  • RSS
  • Wersja tekstowa
01.09.2020 Artykuł archiwalny

Na gdańskich uroczystościach jubileuszu „Solidarności”

Kierownictwo Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku na czele z Okręgowym Inspektorem Pracy Mariuszem Pokrzywinskim uczestniczyło 31 sierpnia 2020 r. w uroczystościach z okazji 40 rocznicy strajków z 1980 r. oraz powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „ Solidarność”.

wwwDSC0002scena1

Uroczystości rozpoczęły się w Sali BHP z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Premiera Mateusza Morawieckiego oraz Przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „ Solidarność” Piotra Dudy. Okręgowy Inspektor Pracy w Gdańsku przekazał na ręce Przewodniczącego Regionu Gdańskiego „Solidarności” Krzysztofa Dośli list okolicznościowy, skierowany do przedstawicieli związku przez Głównego Inspektora Pracy Wiesława Łyszczka.

W swoim liście Główny Inspektor Pracy podkreślił że „nie byłoby ‘Solidarności’ bez konsekwentnej walki o wolność narodu, bez robotniczych zrywów przeciw zniewoleniu i lekceważeniu praw pracowniczych. Katalizatorem tych wydarzeń był bez wątpienie wybór Papieża Jana Pawła II i jego pielgrzymka do Polski. Polacy uwierzyli, że razem mogą zmienić bieg historii ojczystej i odzyskać własne suwerenne państwo”.

wwwDSC0023kwiaty1

Główne uroczystości odbyły się przed Bramą Stoczni Gdańskiej. Po przemówieniach Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Premiera Rządu Mateusza Morawieckiego jak również Przewodniczącego KK NSZZ „ Solidarność” Piotra Dudy Okręgowy Inspektor Pracy Mariusz Pokrzywinski złożył w imieniu Głównego Inspektora Pracy Wiesława Łyszczka, wiązankę kwiatów w miejscu ważnym dla wszystkich Polaków: przed Bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej. Uroczystości zakończyły się Mszą Św. w Bazylice św. Brygidy, którą odprawił Ks. Biskup Jacek Jezierski.