Państwowa Inspekcja Pracy

  • RSS
  • Wersja tekstowa
14.10.2021

Przestrzeń publiczna dla niepełnosprawnych

Główny Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko uczestniczyła w Gali Konkursu urbanistyczno-architektonicznego „Lider Dostępności”, która odbyła się odbyła się 13 października 2021 r. w Pałacu Prezydenckim. W trakcie uroczystości pod honorowym patronatem Prezydent RP Andrzeja Dudy wyróżniono twórców przestrzeni dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

„Lider Dostępności” to konkurs urbanistyczno-architektoniczny organizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji oraz Towarzystwo Urbanistów Polskich. Misją przedsięwzięcia jest promowanie projektowania uniwersalnego oraz najlepszych rozwiązań urbanistycznych i architektonicznych w zakresie dostosowania budynków i przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

Prezydent RP Andrzej Duda na Gali Lider Dostępności
 

- To bardzo ważne nagrody dotyczące przestrzeni publicznej, która z założenia ma być dostępna dla każdego. Bo jeżeli przestrzeń ma być publiczna, to każdy musi mieć możliwość wejścia. Jeżeli tak nie jest, to ona traci swój walor publiczności. To było wielką ideą, która przyświecała pomysłodawcy tego konkursu, śp. Piotrowi Pawłowskiemu - mówił Prezydent RP. W uroczystości wzięła udział także Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda.

Katarzyna Łażewska-Hrycko z laureatami konkursu Lider Dostępności
 

Laureatami tegorocznej edycji konkursu „Lider Dostępności” zostali:

Architekt/urbanista - Krzysztof Chwalibóg

Przestrzeń publiczna - wyróżnienie - Park Miejski w Starogardzie Gdańskim

Duży obiekt użyteczności publicznej - Stacja Metra Młynów

 Obiekt usług lokalnych:

  • Przedszkole Miejskie nr 20 im. Smoka Felusia w Mielcu
  • Szkoła Podstawowa nr 174 z Oddziałami Integracyjnymi im. Tadeusza Kościuszki w Warszawie Wesołej

oraz wyróżnienie dla - Budynek terapeutyczno-edukacyjny w Mikoszowie

 Obiekt biurowo-handlowy:

  • Budynek biurowo-usługowy „Nowy Targ” we Wrocławiu
  • Varso Place

Obiekt mieszkalny/hotelowy - Dom Marzeń w Gdyni

Obiekt zabytkowy - Muzeum Emigracji w Gdyni

Uczestnicy gali Lider Dostępności
 

W  uroczystości wzięli udział przedstawiciele współorganizatorów Konkursu: Ewa Pawłowska - Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji i Anna Aneta Tomczak - Wiceprezes Zarządu Głównego Towarzystwa Urbanistów Polskich. W Pałacu Prezydenckim obecni byli także m.in. Marlena Maląg - Minister Rodziny i Polityki Społecznej, Małgorzata Jarosińska-Jedynak - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, a także Kierownictwo Kancelarii Prezydenta RP.

 

Foto. Grzegorz Jakubowski/KPRP