Państwowa Inspekcja Pracy

  • RSS
  • Wersja tekstowa
25.11.2021

Państwowa Inspekcja Pracy udziela porad on-line

Od początku listopada pracownicy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Łodzi udzielają porad z zakresu prawa pracy w formie on-line. Na razie rozwiązanie to jest jeszcze w fazie testów, a wirtualne konsultacje odbywają się w każdy wtorek w godzinach od 10 do 12.

– Już dzisiaj mogę powiedzieć, że odnieśliśmy niebagatelny sukces – mówi Główny Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko. – Dla nas to mała rewolucja, ale dla ludzi szukających u nas pomocy i wsparcia to ewidentna poprawa komfortu w kontaktach z naszą instytucją – dodaje Szefowa Inspekcji. Obecnie system porad on-line, czyli wirtualnych konsultacji przez internet, testują eksperci z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Łodzi. Pozytywny odbiór to znak, że warto go uruchomić w całej Polsce.

– Zainteresowanie jest duże – informuje Marcin Grzelak p.o. Okręgowy Inspektor Pracy w Łodzi. – Zgłaszają się do nas ludzie z całej Polski, a łącza internetowe umożliwiają przecież także kontakt ponad granicami. Przecież Polacy pracują teraz na całym świecie-informuje szef łódzkiego inspektoratu PIP.

– Nie wiedzieliśmy nawet, czy będzie zainteresowanie tą formą kontaktu z naszą instytucją – wyjaśnia Juliusz Głuski rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Pracy. – Uważaliśmy jednak, że warto spróbować po pierwsze ze względów bezpieczeństwa, co w dobie pandemii jest nie do przecenienia, po drugie zauważyliśmy, że zwracają się do nas ludzie coraz młodsi, a ci preferują kontakty on-line. Dużą część wiedzy młodzi ludzie zamykają w swoich smartfonach. Postanowiliśmy to wykorzystać-dodaje rzecznik GIP.

porady teams
 

Porady on-line są realizowane z wykorzystaniem platformy Microsoft Teams. Jednak nie jest wymagane instalowanie tej aplikacji. Wystarczy przy pomocy standardowej przeglądarki odwiedzić stronę internetową Okręgowego Inspektoratu Pracy w Łodzi, odszukać tam i kliknąć ikonę Microsoft Teams, a system – udzielając informacji w języku polskim – dalej przeprowadzi przez kolejne etapy aż do połączenia z ekspertem. Kamera wideo pozwoli na pokazanie wszystkich niezbędnych dokumentów bez konieczności ich skanowania i przesyłania do urzędu.