Konferencja o nowych technologiach w budownictwie
„Cieszy nas fakt, że postrzeganie inspektora pracy zmienia się – nie jest to już wyłącznie organ kontrolny, ale doświadczony profesjonalista, który służy swoją wiedzą w rozmowach z kierownictwem budowy, poświęconych rozwiązywaniu problemów związanych z bezpieczeństwem pracy” — napisała w liście do uczestników wrocławskiej konferencji naukowej „Nowe technologie w budownictwie — zagrożenia dla bezpieczeństwa pracy” Główny Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko.
W Ośrodku Szkolenia Państwowej Inspekcji Pracy im. prof. J. Rosnera we Wrocławiu 25 marca odbyła się konferencja naukowa „Nowe technologie w budownictwie — zagrożenia dla bezpieczeństwa pracy”zorganizowana przez Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej oraz Okręgowy Inspektorat Pracy we Wrocławiu przy znaczącym wsparciu partnerów: Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów RP oraz Dolnośląskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa.
List od Głównego Inspektora Pracy Katarzyny Łażewskiej-Hrycko odczytał Zastępca Głównego Inspektora Pracy Jarosław Leśniewski.
— Wychodząc naprzeciw konieczności rzeczywistej i trwałej poprawy poziomu bezpieczeństwa na polskich budowach Państwowa Inspekcja Pracy przygotowała i rozpoczęła realizację 3-letniej Strategii kontroli i działań prewencyjnych dla sektora budowlanego. Jej celem jest zwiększenie skuteczności Państwowej Inspekcji Pracy w odniesieniu do podejmowanych działań kontrolno-nadzorczych w branży budowlanej, realizowanych przy wsparciu inicjatyw prewencyjnych, informacyjnych i promujących bezpieczną pracę w tym sektorze – w szczególności podczas planowanej Kampanii „Budowa. STOP wypadkom!”. Działania kontrolno-nadzorcze koncentrować się będą na zagrożeniach wypadkowych związanych przede wszystkim z wykonywaniem prac na wysokości, w tym z rusztowań i drabin, a także prac ziemnych, w tym z użyciem maszyn budowlanych i urządzeń technicznych oraz pracą w wykopach. Część kontroli będzie miała charakter kompleksowy, obejmujący również prawną ochronę pracy i legalność zatrudnienia, co ma niebagatelne znaczenie w świetle obecnej sytuacji wojennej — napisała liście szefowa inspekcji.
Uczestników konferencji powitali okręgowy inspektor pracy we Wrocławiu Małgorzata Łagocka oraz Prorektor ds. współpracy PWr prof. dr hab. inż. Dariusz Łydżba.
W referacie otwierającym prof. dr hab. inż. Jan Bień omówił nowe technologie w mostownictwie w kontekście bezpieczeństwa pracy. Do tematu nawiązali trzej kolejni prelegenci z firmy Geodezja Zawiślak, referujący temat bezpieczeństwa przy wykorzystywaniu dronów w budownictwie: mgr inż. Aleksander Łotecki, mgr inż. Piotr Patynowski i mgr inż. Mateusz Zawiślak. W przerwie między kolejnymi wykładami na terenie parkingu OS PIP odbył się pokaz omawianych dronów i ich możliwości.
Z zainteresowaniem słuchaczy zebranych w auli OS PIP oraz uczestniczących w konferencji za pośrednictwem internetowych łączy spotkało się też wystąpienie dr hab. Inż. Damiana Derlukiewicza z Politechniki Wrocławskiej i mgr inż. Krzysztofa Jakubowskiego z Advanced Robotic Engineering Sp. z o.o., którzy zaprezentowali możliwości pierwszego w Polsce hybrydowego robota wyburzeniowego.
Te, oraz wszystkie pozostałe prelekcje wrocławskiej konferencji zostaną w najbliższym czasie opublikowane w specjalnym dodatku naukowym do miesięcznika „Inspektor Pracy”.
Spotkanie moderowali prof. dr hab. inż. Bożena Hoła z Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej oraz nadinspektor pracy Jarosław Głowacki z Okręgowego Inspektoratu Pracy we Wrocławiu.