• RSS
  • Wersja tekstowa
18.08.2022

O kontrolach sklepów w niehandlowe niedziele w wywiadzie dla Polsat News

Dyrektor Departamentu Prawnego w Głównym Inspektoracie Pracy Wojciech Gonciarz w programie „Raport” telewizji Polsat News przekazał informacje na temat kontroli przestrzegania przepisów ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni.

Wojciech Gonciarz podczas wywiadu dla programu Raport w Polsat News
 

Program „Raport”, w którym poruszono kwestie handlu w niedziele, został wyemitowany 12 sierpnia 2022 r.  Dyrektor Departamentu Prawnego w Głównym Inspektoracie Pracy Wojciech Gonciarz zaznaczył, że w przypadku pracodawców, którzy łamią przepisy ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni Państwowa Inspekcja Pracy wyciąga konsekwencje. – Były kierowane wnioski do sądów, były stosowane mandaty karne – powiedział.

Niektórzy pracodawcy w celu ominięcia zakazu sięgają po wskazane w ustawie wyjątki. W programie przypomniano o internetowych doniesieniach, z których wynikało, że jedna z dużych sieci handlowych ma zamiar otworzyć swoje sklepy w niedziele jako placówki medyczne. Plany te oburzyły m.in. inspektorów pracy. – To placówka handlowa, mniejsza czy większa, ma być w placówce medycznej, a nie w drugą stronę – stanowczo podkreślił Gonciarz.

Dyrektor Departamentu Prawnego w GIP przekazał także informację, że sklepy należące do jednej z sieci handlowych, które zostały wyznaczone do pilotażowych kontroli PIP w niehandlową niedzielę 7 sierpnia, były tego dnia zamknięte. Inspektorzy skontrolowali łącznie 258 placówek, które znalazły się na terenie Okręgowych Inspektoratów Pracy w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku i Katowicach. Decyzję w tej sprawie podjęła Główny Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko w związku z licznymi doniesieniami mediów o planach otwarcia sklepów w niehandlową niedzielę.

Program dostępny jest pod linkiem:

https://www.polsatnews.pl/wideo-program/raport-12082022_6806909/