• RSS
  • Wersja tekstowa
12.04.2023

Główny Inspektor Pracy w „Sygnałach Dnia” o pracy zdalnej

Katarzyna Łażewska-Hrycko, Główny Inspektor Pracy, 12 kwietnia 2023 r. była gościem „Sygnałów Dnia”, porannej audycji programu pierwszego Polskiego Radia. Tematem rozmowy były zmiany w Kodeksie pracy, które weszły w życie 7 kwietnia br. Prowadzącego audycję redaktora Grzegorza Jankowskiego najbardzej interesowały nowe przepisy dotyczące pracy zdalnej.

Katarzyna Łażewska-Hrycko gościem audycji programu pierwszego Polskiego Radia Sygnały Dnia
 

– Nowe przepisy o pracy zdalnej porządkują sytuację prawną pracodawcy i pracownika. Ta forma pracy pojawiła się już w marcu 2020 i należało ją uporządkować – powiedziała Katarzyna Łażewska-Hrycko. – Praca zdalna nie jest częścią urlopu wypoczynkowego. Pracownik musi świadczyć pracę i pozostaje do dyspozycji pracodawcy. Pracodawca ma prawo kontrolować pracownika także w formule pracy zdalnej – dodała szefowa PIP.

W trakcie wywiadu Katarzyna Łażewska-Hrycko poinformowała również o ekwiwalencie pieniężnym lub ryczałcie za użycie komputera, telefonu czy za zużycie prądu podczas pracy zdalnej, który pracodawca jest zobowiązywany zapłacić. Poruszono także kwestię dodatkowych dwóch dni urlopu z uwagi na tzw. siłę wyższą.

– Nie jest to urlop na żądanie, ale pracownik może z niego korzystać w przypadku niezbędnej, natychmiastowej obecności gdzie indziej – powiedziała Główny Inspektor Pracy.

Rozmowa dotyczyła również kontroli trzeźwości w zakładach pracy.

– Nie każdy pracownik wchodzący do zakładu pracy objęty jest kontrolą trzeźwości, grupę pracowników do tzw. kontroli profilaktycznej wskazuje wcześniej pracodawca wspólnie ze związkami – poinformowała Katarzyna Łażewska-Hrycko.

Całość rozmowy w formie wideo dostępna jest tu:

Katarzyna Łażewska-Hrycko: przepisy o pracy zdalnej regulują sytuację prawną pracodawcy i pracownika