Budowy pod specjalnym nadzorem
Bezpieczeństwo na budowach było najważniejszym tematem posiedzenia Rady Głównego Inspektora Pracy ds. Bezpieczeństwa Pracy w Budownictwie.
W Światowym Dniu Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy 28 kwietnia 2023 r. w siedzibie Głównego Inspektoratu Pracy w Warszawie obradowała Rada Głównego Inspektora Pracy ds. Bezpieczeństwa Pracy w Budownictwie. Obradom przewodniczył zastępca Głównego Inspektora Pracy Jarosław Leśniewski, który na samym początku posiedzenia wręczył Zbigniewowi Janowskiemu, przewodniczącemu Związku Zawodowego „Budowlani”, akt powołania na wiceprzewodniczącego Rady.
Dyrektor Departamentu Nadzoru i Kontroli w GIP Jakub Chojnicki przedstawił podsumowanie wyników z kontroli w 2022 r. w ramach realizacji I etapu strategii „Budowa STOP wypadkom!”. Z przedstawionej prezentacji wynika, że w ubiegłym roku 102 place budów zostały objęte zintensyfikowanym nadzorem inspektorów pracy, 1004 place budów zostały objęte nadzorem w ramach pozostałych działań kontrolnych. Skontrolowano też 895 małych placów budów w ramach 2 etapów akcji kontrolnej w czerwcu i we wrześniu 2022 r. Właśnie na nich stwierdzono najwięcej nieprawidłowości.
Z kolei o działaniach prewencyjnych PIP skierowanych do sektora budowlanego w 2022 r. mówił Dyrektor Departamentu Prewencji GIP Artur Sobota. Z danych PIP wynika między innymi, że w 2022 roku przeprowadzono 257 działań popularyzujących bezpieczeństwo pracy w budownictwie, w tym konferencji, seminariów, pokazów bezpiecznej pracy. Inspektorzy pracy występowali też w mediach w ramach realizacji kampanii. Przeprowadzono również 387 szkoleń adresowanych do branży budowalnej.
Na posiedzeniu Rady Głównego Inspektora Pracy ds. Bezpieczeństwa Pracy w Budownictwie swoje opinie zaprezentowali też przedstawiciele partnerów PIP. O roli Urzędu Dozoru Technicznego w zapewnieniu bezpieczeństwa eksploatacji urządzeń technicznych na placach budów mówił Kierownik Wydziału Urządzeń Transportu Bliskiego w Departamencie Techniki w UDT Paweł Rajewski. Elektroniczny Dziennik Budowy jako nowe narzędzie pracy omówił z kolei Dyrektor Departamentu Inspekcji i Kontroli Budowlanej w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego Arkadiusz Dłużniewski. Działania związkowców przedstawił Wiceprzewodniczący Związku Zawodowego „Budowlani” Tomasz Nagórka. Członkowie Rady wysłuchali stanowiska Związku na temat roli związków zawodowych w zakresie przeciwdziałania wypadkom przy pracy w branży budowlanej.