• RSS
  • Wersja tekstowa
Artykuł archiwalny

Rozstrzygnięto konkurs dla młodych adeptów rzemiosła

Niebieskim skuterem wyładowanym sprzętem turystycznym, elektronicznym, książkami i dyplomami odjechał Damian Łuczak - zwycięzca XII Ogólnopolskiego konkursu wiedzy o zasadach bezpieczeństwa i higieny pracy dla uczniów z zakładów rzemieślniczych. Zorganizowały go tradycyjnie Związek Rzemiosła Polskiego i Państwowa Inspekcja Pracy, a finałowy etap konkursu rozstrzygnięty został 15 maja br. w warszawskiej siedzibie ZRP.

img/12_030_01.jpg

img/12_030_03.jpg

Uczestnicy finału, zgłoszeni przez izby rzemieślnicze z całego kraju, odpowiadali na pisemne pytania testowe z zakresu: prawnej ochrony i technicznego bezpieczeństwa pracy, ergonomii, psychologii pracy, przepisów przeciwpożarowych oraz zasad udzielania pierwszej pomocy. Największą wiedzą wykazał się wspomniany już Damian Łuczak z Opola, kształcący się w zawodzie murarza. Kolejne dwa miejsca zajęli: Magdalena Drozd, przyszła fryzjerka z Lublina oraz Angelika Zagórowicz ze Słupska, ucząca się zawodu sprzedawczyni. W klasyfikacji drużynowej zwyciężyła dwuosobowa ekipa ze Słupska, drugie było Opole, a trzeci Poznań.

img/12_030_04.jpg

Z ramienia Państwowej Inspekcji Pracy zwycięzcom gratulowała i wręczała nagrody Małgorzata Kwiatkowska, zastępca głównego inspektora pracy. Podkreśliła zaangażowanie zakładów rzemieślniczych w proces rzetelnego przygotowania do bezpiecznego i zgodnego z przepisami wykonywania pracy przez osoby podejmujące naukę zawodu. Z uznaniem mówiła także o podejmowanych przez Związek Rzemiosła Polskiego inicjatywach o charakterze edukacyjnym i popularyzatorskim z zakresu wiedzy o bezpieczeństwie pracy.

W uroczystym podsumowaniu konkursu uczestniczył zastępca przewodniczącego Rady Ochrony Pracy Zbigniew Żurek.

img/12_030_02.jpg