• RSS
  • Wersja tekstowa
Artykuł archiwalny

Artystycznie inspirowane poznawanie prawa

Artystyczne wydarzenie pn. „Szczypawice - stop dyskryminacji” zainaugurowało 19 kwietnia br. w Krakowie II edycję ogólnopolskiej kampanii Państwowej Inspekcji Pracy „Poznaj swoje prawa w pracy”. W Klubie Fabryka spotkali się artyści Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, przedstawiciele Fundacji Jaśka Meli „Poza Horyzonty”, zaproszeni goście oraz pracownicy inspekcji pracy, w tym Okręgowego Inspektoratu Pracy w Krakowie, który był organizatorem przedsięwzięcia. Uczestniczyła w nim Małgorzata Kwiatkowska, zastępca głównego inspektora pracy. Gospodarzem spotkania był Tadeusz Fic, okręgowy inspektor pracy w Krakowie.

img/12_020_1.jpg

„Szczypaniu powiedz STOP” to przesłanie akcji, której celem było przybliżenie problemu dyskryminacji nie tylko na współczesnym rynku pracy, ale również w społeczeństwie i kulturze. Realizacja autorskiego projektu Anny Majerek z krakowskiego Okręgowego Inspektoratu Pracy uwzględniła udział młodych artystów Katedry Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i Fundacji Jaśka Meli "Poza Horyzonty”.

Studenci ASP odbywając praktyki zawodowe w inspekcji pracy, przygotowali projekt oprawy graficznej tj. plakaty, citylighty, koszulki, ulotki, reklamę tv, profil facebook, a także dokumentację filmową z realizacji projektu. Wzięli udział w konkursie, tworząc przez kilka miesięcy prace video, animacje, grafikę, plakaty, filmy w myśl wspólnego hasła: „Stop dyskryminacji w pracy, na ulicy, w domu”. Jego rozstrzygnięcie zbiegło się z rozpoczęciem II etapu ogólnopolskiej kampanii PIP „Poznaj swoje prawa w pracy”, podczas finałowego wieczoru w Klubie Fabryka.

img/12_020_2.jpg

- Istotą naszej kampanii jest promowanie znajomości przepisów prawa i kultury praworządności w środowisku pracy. Jej przewodnie hasło: „Bądź pewny, silny, kompetentny” znakomicie wpisuje się w kontekst tego wieczoru i towarzyszących mu imprez w ramach akcji „Szczypawice – stop dyskryminacji!” – powiedziała Małgorzata Kwiatkowska, zastępca głównego inspektora pracy, inaugurując drugi etap kampanii.

W autentycznych halach byłej fabryki kosmetyków, obok prezentacji prac młodych artystów, odbyły się pokazy video mappingu, działania performance oraz spektakl „Redukcja biegu” przygotowany przez aktorów Teatru Ludowego, poruszający problem poszanowania godności w pracy. Zaprezentowano również film Fundacji Jaśka Meli „Poza Horyzonty”, a sam Jasiek opowiedział o inspiracjach do podejmowania nowych wyzwań, jakie można znaleźć w sobie i w innych, kiedy pojawia się choroba czy niepełnosprawność.

img/12_020_3.jpg