• RSS
  • Wersja tekstowa
24.01.2017 Artykuł archiwalny

Na konferencji w Urzędzie Dozoru Technicznego

Główny inspektor pracy Roman Giedrojć wziął udział w konferencji "Nauka, technika, gospodarka - doświadczenia i perspektywy rozwoju", zorganizowanej 19 stycznia 2017 r. w Urzędzie Dozoru Technicznego w Warszawie. Wieńczyła ona obchody jubileuszu 105-lecia tego urzędu.

 

wwwDSC8594
 

Celem konferencji, objętej honorowym patronatem wicepremiera i ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego, była wymiana myśli i doświadczeń w gronie profesjonalistów, ekspertów i praktyków związanych na co dzień z zagadnieniami bezpieczeństwa w największych polskich przedsiębiorstwach, instytucjach, ośrodkach badawczych i środowisku naukowym. Debaty i dyskusje podczas spotkania służyły poszukiwaniu nowych rozwiązań w obszarze bezpieczeństwa technicznego i gospodarczego.

Szef Państwowej Inspekcji Pracy uczestniczył w panelu dyskusyjnym  „Bezpieczeństwo, dziś i jutro. Zagrożenia w obszarze nowoczesnych technologii”. Porównał podejście Urzędu Dozoru Technicznego oraz PIP do zagadnień bezpieczeństwa. Podkreślił, że UDT patrzy na bezpieczeństwo pod kątem sprawności urządzenia, instalacji, natomiast inspekcja pracy skupia się na bezpieczeństwie pracy człowieka, który jest najsłabszym elementem w całym systemie.

Roman Giedrojć poruszył również wiele istotnych kwestii związanych z nowoczesnymi technologiami, porównując ich zalety oraz wady. Zwrócił szczególną uwagę na nieznany wpływ nowoczesnych produktów i substancji (np. nanocząsteczek) na zdrowie człowieka.