• RSS
  • Wersja tekstowa
31.01.2018 Artykuł archiwalny

O bezpieczeństwie pracy na BUDMIE 2018

Andrzej Kwaliński, zastępca głównego inspektora pracy uczestniczył 30 stycznia 2018 r. w uroczystym otwarciu Międzynarodowych Targów Budownictwa BUDMA 2018, odbywających się w Poznaniu.

Państwową Inspekcję Pracy reprezentowali także Stanisława Ziółkowska, okręgowy inspektor pracy w Poznaniu oraz Zbigniew Kowalczyk, dyrektor Departamentu Prewencji i Promocji Głównego Inspektoratu Pracy.

Stoisko PIP na Targach BUDMA 2018
 

W dniu otwarcia targów Okręgowy Inspektorat Pracy w Poznaniu zorganizował konferencję „Ograniczanie zagrożeń wypadkowych przy realizacji inwestycji”. Rozpoczęcie konferencji poprzedziły wystąpienia Andrzeja Kwalińskiego, Stanisławy Ziółkowskiej oraz Zbigniewa Janowskiego, wiceprzewodniczącego Rady Ochrony Pracy i przewodniczącego Związku Zawodowego „Budowlani”.

Konferencja PIP na Targach BUDMA2018
 

W konferencji uczestniczyli m.in. pracodawcy, przedsiębiorcy z branży budowlanej, pracownicy służby BHP, przedstawiciele organizacji pracodawców, związków zawodowych, współdziałających z Państwową Inspekcją Pracy organów kontroli i nadzoru nad warunkami pracy, a także profesorowie i studenci Wydziału Budownictwa i Środowiska Politechniki Poznańskiej.  Uczestnikami organizowanych podczas targów BUDMA konferencji są także członkowie działającej przy Okręgowym Inspektorze Pracy Wielkopolskiej Rady ds. Bezpieczeństwa Pracy w Budownictwie, a wśród nich prowadzący konferencję jej przewodniczący  Stefan Nawrocki.

Uczestnicy konferencji na Targach BUDMA 2018
 

Tradycyjnie podczas konferencji uhonorowani zostali laureaci organizowanego przez Państwową Inspekcję Pracy konkursu „Buduj Bezpiecznie”. Do konkursu w 2017 r. zgłoszono łącznie 10 budów, z których Okręgowa Komisja Konkursowa wyłoniła 4 laureatów. Okręgowa Komisja Konkursowa postanowiła przyznać  pierwsze miejsce budowie ciepłowni opalanej pyłem węgla brunatnego i gazem w Turku przy ul. Korytkowskiej 17, którego wykonawcą jest firma K&K HydroBud Sp. z o.o. z Pokrzywnicy w woj. opolskim. Drugie miejsce przyznano budowie hali magazynowej wraz z częścią socjalno-biurową oraz infrastrukturą towarzyszącą w Poznaniu. Wykonawcą inwestycji jest Wielkopolskie Przedsiębiorstwo Inżynierii Przemysłowej Sp. z o.o. Sp. k. w Poznaniu. Ponadto przyznano dwa wyróżnienia: budowie zespołu 12 budynków mieszkalnych wielorodzinnych w Złotnikach gmina Suchy Las, którego wykonawcą jest firma BGR BAU Sp. z o.o. Sp. K. z Suchego Lasu oraz rozbudowie salonu samochodowego wraz z serwisem Renault w Lesznie, którego wykonawcą jest firma PB AMBIT Sp. z o.o. z Leszna.  

Nagrody i wyróżnienia wręczyła laureatom Stanisława Ziółkowska, okręgowy inspektor pracy w Poznaniu w towarzystwie Andrzeja Kwalińskiego, zastępcy głównego inspektora pracy oraz Zbigniewa Janowskiego, przewodniczącego Związku Zawodowego Budowlani.

Panel merytoryczny rozpoczął Romuald Liszkowski, starszy inspektor pracy z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Poznaniu, który przedstawił dobre praktyki na budowach realizowanych przez laureatów konkursu „Buduj bezpiecznie”. Z kolei Sebastian Ratajczak z firmy SKANSKA przedstawił problematykę planowania wydatków na bhp jako podstawowy element bezpiecznej realizacji inwestycji. W ostatnim wystąpieniu Maria Bojanowska, inspektor pracy z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Poznaniu w prezentacji zatytułowanej „O krok od wypadku” przedstawiła efekty działań kontrolnych i prewencyjnych Państwowej Inspekcji Pracy.

Stoisko Państwowej Inspekcji Pracy na Międzynarodowych Targach Budownictwa BUDMA 2018 cieszyło się dużym zainteresowaniem. Inspektorzy pracy udzielali porad prawnych i technicznych. Goście zapoznawali się z multimedialnymi prezentacjami poświęconymi bezpieczeństwu pracy na budowach. Bogate materiały promocyjne oraz bezpośrednie rozmowy z pracownikami były uzupełnieniem bogatej oferty przygotowanej przez PIP.