• RSS
  • Wersja tekstowa
24.05.2018 Artykuł archiwalny

Rozstrzygnięto konkurs dla przyszłych rzemieślników

Uczniowie z zakładów rzemieślniczych z całego kraju zmierzyli się w finale XVIII edycji ogólnopolskiego konkursu wiedzy o zasadach bezpieczeństwa i higieny pracy „Bezpiecznie od startu”, który odbył się 23 maja 2018 r. w siedzibie Związku Rzemiosła Polskiego w Warszawie. Organizatorami konkursu są Związek Rzemiosła Polskiego oraz Państwowa Inspekcja Pracy.

wwwIMG3714

Celem konkursu jest popularyzowanie wiedzy z zakresu podstawowych przepisów prawnej ochrony pracy oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy wśród uczniów zawodu w rzemiośle. Uczniowie odbywający praktyki w zakładach rzemieślniczych oraz pracownicy młodociani zatrudnieni w celu nauki zawodu muszą wykazać się znajomością zasad bhp i prawnej ochrony pracy, psychologii pracy, ergonomii, zasad udzielania pierwszej pomocy, zagadnień bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Rywalizacja rozpoczyna się na poziomie regionalnym, następnie najlepsi uczestnicy tworzą dwuosobowe drużyny reprezentujące poszczególne izby rzemieślnicze w kolejnym etapie.

wwwIMG3658

W tegorocznej edycji konkursu do rywalizacji na szczeblu ogólnokrajowym przystąpiło 44 uczniów. Uczestnicy musieli zmierzyć się z 80 pytaniami testowymi.

Zwycięzcą został Mateusz Walendowski z Zespołu Szkół Usługowo-Gospodarczych w Pleszewie, przygotowujący się do zawodu monter sieci, instalacji i urządzeń sanitarnych, reprezentujący Izbę Rzemieślniczą w Kaliszu. Drugie miejsce zdobyła Jessica Kołodziej, przyszła kucharka z Izby Rzemieślniczej w Opolu, trzecie przypadło Kindze Kulas, uczącej się zawodu fryzjera, z Izby Rzemieślniczej w Kaliszu.

wwwIMG3693

W finałowej szóstce znaleźli się także: Sylwia Dymek (przyszła fryzjerka z Izby Rzemieślniczej Mazowsza, Kurpi i Podlasia w Warszawie), Patryk Bronakowski (uczący się zawodu mechanika pojazdów samochodowych z Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości w Białymstoku) oraz Patryk Mielewczyk (również przyszły mechanik samochodowy z Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości Pomorza Środkowego w Słupsku).

wwwIMG3677

Prace uczestników oceniała komisja złożona z przedstawicieli organizatorów konkursu, której przewodniczyła dyrektor Zespołu Oświaty Zawodowej i Problematyki Społecznej w Związku Rzemiosła Polskiego Jolanta Kosakowska.

wwwIMG3680

Laureaci odebrali nagrody z rąk prezesa Związku Rzemiosła Polskiego Jana Gogolewskiego i zastępcy głównego inspektora pracy Bogdana Drzastwy. Otrzymali także nagrody od partnerów konkursu i sponsora.

wwwIMG3687

Gratulując laureatom Bogdan Drzastwa podkreślił, że dzięki udziałowi w konkursie mają oni szanse uniknąć zagrożeń, na jakie będą narażeni w pracy, a dzięki zdobytej wiedzy będą mogli uchronić także innych od wypadków. Wyraził przekonanie, że wielu uczestników finału będzie w przyszłości mistrzami czy przedsiębiorcami i zaszczepiona teraz wrażliwość na kwestie bezpieczeństwa pozwoli im bezpiecznie organizować pracę następnym pokoleniom młodych pracowników.