• RSS
  • Wersja tekstowa
30.11.2018 Artykuł archiwalny

Narada sekcji górnictwa

28 i 29 listopada 2018 r. w siedzibie Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach odbyła się narada Sekcji Krajowej Górnictwa. Udział w naradzie wzięło 23 inspektorów z dziesięciu okręgów oraz Jarosław Zieliński, główny specjalista w Departamencie Nadzoru i Kontroli Głównego Inspektoratu Pracy. W drugim dniu do obradujących inspektorów dołączył zastępca głównego inspektora pracy Bogdan Drzastwa oraz wicedyrektor Departamentu Nadzoru i Kontroli GIP Izabela Waga.

wwwRIMG0163

Na spotkaniu inspektorzy omówili: zagadnienia, jakie realizują w swoich okręgach podczas kontroli podmiotów wydobywających kopaliny, problemy na jakie napotykają podczas tych kontroli oraz formy współpracy z okręgowymi urzędami górniczymi na ich terenie. Zwrócono uwagę, że w związku z nowymi zadaniami kontrolnymi sekcji taka współpraca jest niezbędna ze względu na dobór zakładów górniczych do kontroli.

wwwRIMG0056

Z nadinspektorem Ryszardem Chaderą z OIP Katowice omówiono planowane działania sekcji górnictwa w 2019 r. Sekcja okręgu katowickiego przedstawiła statystykę wypadków przy pracy na kopalniach węgla kamiennego w województwie śląskim badanych przez inspektorów z OIP w Katowicach oraz zagadnienia bezpieczeństwa pracy w przemyśle wydobywczym. Zaprezentowano również film odtwarzający wypadek zbiorowy na kopalni węgla kamiennego „Zofiówka” z 2005 r., gdzie podczas drążenia chodnika doszło o wyrzutu metanu i skał. W wyniku tego wypadku zginęło 3 górników a 2 zostało rannych.

wwwRIMG0065

W drugim dniu narady jej uczestnicy zjechali do podziemi Kopalni Węgla Kamiennego  „WUJEK”. Po zjeździe na poziom 680 m oraz przejechaniu kolejką i przejściu łącznie ok. 5 km zobaczyli proces wydobycia węgla na ścianie podczas jej pełnej eksploatacji. Nad bezpieczeństwem inspektorów podczas całej wyprawy czuwali przedstawiciele dyrekcji i służb bhp kopalni. Zjazd poprzedziło obowiązkowe szkolenie z używania aparatów ucieczkowych i inne niezbędne czynności umożliwiające bezpieczny zjazd do podziemi kopalni.

wwwRIMG0063

Po wyjeździe na powierzchnię zastępca głównego inspektora pracy Bogdan Drzastwa wraz z wicedyrektor Izabelą Wagą, p.o. zastępcy OIP w Katowicach Januszem Grygierczykiem oraz nadinspektorem Sekcji Krajowej Górnictwa Ryszardem Chaderą złożyli wieniec od głównego inspektora pracy Wiesława Łyszczka pod pomnikiem upamiętniającym dziewięciu górników pomordowanych w czasie stanu wojennego. Inspektorzy zwiedzili również izbę pamięci poświęconą tym wydarzeniom.

wwwRIMG0075

wwwRIMG0047