Jesteś na stronie Państwowej Inspekcji Pracy

Wybierz Okręgowy Inspektorat Pracy

Dodano: 1 lutego 2022
1:20 minut
O rynku pracy na Radzie Dialogu Społecznego

Sytuacja na rynku pracy w Polsce w dobie pandemii była tematem obrad Rady Dialogu Społecznego, która zebrała się z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy 1 lutego 2022 r. na plenarnym posiedzeniu, prowadzonym w formie wideokonferencji.

Państwową Inspekcję Pracy reprezentowali Katarzyna Łażewska-Hrycko, Główny Inspektor Pracy i Wojciech Gonciarz, dyrektor Departamentu Prawnego w Głównym Inspektoracie Pracy.

Nasze działania i rozwiązania, tarcze antykryzysowe, które wprowadzaliśmy, służyły ratowaniu gospodarki i miejsc pracy. W ogromnym stopniu się to udało, to jest wielki sukces

– powiedział w czasie obrad Prezydent Andrzej Duda.

Przywołał dane GUS, mówiące o wzroście gospodarczym i stabilnej stopie bezrobocia. Stwierdził, że ogromna większość polskich przedsiębiorców okazała się odpowiedzialna i otrzymane w ramach tarcz środki wydała na firmy, na ratowanie i utrzymanie miejsc pracy. Podziękował przedsiębiorcom za taką postawę.

Kryzys gospodarczy wywołany pandemią COVID-19 nie powstrzymał wzrostu zatrudnienia

– powiedziała z kolei minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, analizując sytuację na rynku pracy w ciągu ostatnich dwóch lat.

Podkreśliła dobre działanie instrumentów gospodarczych wprowadzonych przez rząd. W efekcie, jak wskazała, recesja w Polsce w 2020 r. była jedną z najpłytszych w Unii Europejskiej. W 2021 r. wzrósł współczynnik aktywności zawodowej i wskaźnik zatrudnienia, zmalała stopa bezrobocia, stając się jedną z najniższych w Europie. Jak poinformowała minister rodziny, współczynnik stopy bezrobocia w kraju wynosi aktualnie 3,2 proc., natomiast w krajach Unii Europejskiej stopa bezrobocia wynosi 7,2 proc.

Zobacz magazyn Inspektor Pracy

Zobacz również

Szukaj

Logo PIP

Menu