Jesteś na stronie Państwowej Inspekcji Pracy

Wybierz Okręgowy Inspektorat Pracy

Dodano: 6 maja 2025
2:24 minut
Konferencja „Kultura pod presją” z udziałem GIP

Prawdziwa sztuka jest oparta na emocjach, jednak nie mogą one niszczyć relacji międzyludzkich i sprawiać, że nękanie, brak akceptacji czy wykluczanie będą stałym elementem pracy w środowisku artystycznym – powiedział Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki.

Około 700 osób brało udział w konferencji „Kultura pod presją”, zorganizowanej przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Szczecinie i Filharmonię im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Uczestniczyli w niej ludzie kultury i sztuki z całego regionu, przedstawiciele teatrów, domów kultury i bibliotek.

W świecie dynamicznych zmian i coraz większych wymagań w pracy zagrożenia psychospołeczne stają się poważnym problemem. Wypalenie zawodowe, stres, trema czy mobbing to kwestie, które wpływają na zdrowie psychiczne, jakość życia zawodowego i efektywność pracy. Zagrożenia te obecne są także w środowisku artystycznym i bardzo ważne jest podejmowanie inicjatyw, które sprawią, że pracownicy będą wiedzieli, jak się wobec nich zachowywać.

– Mówienie o takich zjawiskach odgrywa niebagatelną rolę. Nie tylko kontrola może zmienić rzeczywistość, kulturę pracy możemy podnosić także za pomocą rozmów. W walce z niepożądanymi zjawiskami najlepiej się sprawdza stosowanie dobrych praktyk – podkreślił Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki. – Prawdziwa sztuka, jej tworzenie i odbiór, jest oparta na emocjach, jednak nie mogą one niszczyć relacji międzyludzkich i sprawiać, że nękanie, brak akceptacji czy wykluczanie będą stałym elementem pracy w środowisku artystycznym.

Niezwykle emocjonujące, osobiste, pełne refleksji wystąpienia mieli aktorka Teatru Lalek „Pleciuga” Katarzyna Klimek oraz aktor Teatru Współczesnego Maciej Litkowski. Psycholog dr Sylwia Olszewska przypomniała, jak radzić sobie z grami psychologicznymi w pracy, a o mobbingu pod kątem prawnym mówił dr Mikołaj Rylski.

W panelu dyskusyjnym poświęconym sposobom prowadzenia działalności artystyczno-kulturalnej wolnej od mobbingu udział wzięli: Paulina Ratajczak (producentka, prezeska Fundacji Las Sztuki), Maria Szponar (menadżerka kultury, kuratorka wystaw, MTiK w Szczecinie), Magdalena Wilento (zastępca dyrektora Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie), Piotr Banach (muzyk, kompozytor, producent), Michał Buszewicz (dyrektor Teatru Współczesnego w Szczecinie), Adam Opatowicz (dyrektor Teatru Polskiego w Szczecinie), Marcin Stanecki (Główny Inspektor Pracy) oraz Marek Stelar (pisarz, architekt).  Zaproszenie do dyskusji przyjął również reżyser Michał Telega.

– Sztuka nie wymaga ofiar. Nie jest potrzebne podporządkowanie się wizji reżysera. Potrzebne jest balansowanie tych sił i nieczynienie z aktora pracownika. Chodzi o twórczy dialog – stwierdził Michał Buszewicz.

– Musimy myśleć zespołowo – wyjaśniała Magdalena Wilento. – Potrzebny jest zespół, którego nie widać, po to, aby wszyscy na koniec mogli wykonać dobrą pracę.

– Podstawowym prawem pracownika jest poszanowanie jego godności. Najbardziej przeraża mnie właśnie brak szacunku – spuentował Marcin Stanecki.

Patronat nad cyklem konferencji Inspekcji Pracy poświęconych zagrożeniom psychospołecznym w środowisku pracy objęła wicemarszałkini Sejmu Monika Wielichowska.

Galeria

Zobacz magazyn Inspektor Pracy

Zobacz również

Szukaj

Logo PIP

Menu