Jesteś na stronie Państwowej Inspekcji Pracy

Wybierz Okręgowy Inspektorat Pracy

Dodano: 4 stycznia 2024
2:0 minut
Msza święta w intencji pracowników Państwowej Inspekcji Pracy z okazji 105-lecia PIP

W 105. rocznicę podpisania przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego Dekretu tymczasowego o urządzeniu i działalności inspekcji pracy 3 stycznia 2024 roku Główny Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko i Jarosław Leśniewski, zastępca Głównego Inspektora Pracy, złożyli kwiaty pod pomnikiem Marszałka w Warszawie.

Uroczystość pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego była jednym z wielu wydarzeń zaplanowanych na 2024 rok z okazji rocznicy utworzenia PIP.  Główny Inspektor Pracy skomentowała rozpoczęcie obchodów  jubileuszu PIP na platformie X.

Jestem dumna, że mogę być częścią tej historii. Dziękuję wszystkim pracownikom urzędu za ich wkład, zaangażowanie i poświęcenie. Z takimi ludźmi, ich doświadczeniem i zaufaniem społecznym ze spokojem patrzę w przyszłość.

Tego samego dnia o godz. 17:00 w Bazylice Archikatedralnej pw. Męczeństwa Św. Jana Chrzciciela w Warszawie odbyła się msza w intencji pracowników Państwowej Inspekcji Pracy, której przewodniczył kardynał Kazimierz Nycz. W uroczystości wzięli udział Główny Inspektor Pracy wraz z zastępcami oraz kierownictwo okręgowych inspektoratów pracy. Podczas mszy został wystawiony sztandar Państwowej Inspekcji Pracy, na którym widnieją słowa Jana Pawła II „Ostatecznym celem pracy pozostaje zawsze człowiek”.

Do rocznicy powołania inspekcji dekretem nawiązał w kazaniu kardynał Nycz.

Podpisanie go zaraz po odzyskaniu wolności, jako jeden z pierwszych dekretów, świadczy o tym, że i temu państwu, które dopiero co wyszło z niewoli, i rządzącym tego państwa zależało na tym, by godność człowieka była szanowana. To, że Inspekcja Pracy powstała w pierwszych miesiącach po 11 listopada, jest właśnie dowodem na to, jak ważnej instytucji jesteście pracownikami.

Kardynał podkreślił także rolę inspekcji w działaniach na rzecz ludzi pracy.

Służycie temu, aby człowiek w swojej godności był zabezpieczony także w pracy i żeby ta wielka dziedzina ludzkiej aktywności, ludzkiego życia rzeczywiście kierowała się podstawowymi zasadami troski, nie tylko o bezpieczeństwo, ale także tej prewencyjnej, aby człowiek szedł do pracy z poczuciem, że przez przestrzeganie prawa pracy jego godność będzie szanowana i będą ludzie, którzy będą w każdej jednostce Państwowej Inspekcji Pracy dbać o to, żeby tak było na co dzień.

 

Zobacz magazyn Inspektor Pracy

Zobacz również

Szukaj

Logo PIP

Menu