Jesteś na stronie Państwowej Inspekcji Pracy

Wybierz Okręgowy Inspektorat Pracy

Dodano: 14 maja 2025
1:55 minut
GIP na SLIC

Państwowa Inspekcja Pracy jest gospodarzem obrad Komitetu Wyższych Inspektorów Pracy (SLIC), które w związku z polską prezydencją w Radzie Unii Europejskiej odbywają się 14-15 maja 2025 r. w Warszawie.

Przedstawiciele kierownictw inspekcji pracy państw Unii Europejskiej, Komisji Europejskiej, Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) oraz obserwatorzy i zaproszeni eksperci spotykają się, by rozmawiać o bezpieczeństwie na unijnych rynkach pracy.

– Mam nadzieję, że to dwudniowe spotkanie wzmocni jeszcze bardziej naszą międzynarodową współpracę na rzecz szeroko rozumianej ochrony pracowników w Europie i będzie okazją dla nas wszystkich do zdobycia kolejnych cennych doświadczeń zawodowych i nowej wiedzy merytorycznej – powiedział Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki

Pierwszego dnia spotkania zwyczajowo odbywa się sesja plenarna Komitetu, która ma charakter zamknięty i dotyczy spraw wewnętrznych. Omawiane są na niej raporty grup roboczych, efekty kampanii SLIC czy działania podejmowane przez inspekcje poszczególnych państw UE.

Drugi dzień obrad to Dzień Tematyczny, który w tym roku odbędzie pod hasłem „Dobre praktyki w kontrolnej i pozakontrolnej działalności inspekcji pracy (2014-2023) – zaktualizowany kodeks dobrych praktyk Komitetu Wyższych Inspektorów Pracy, ze szczególnym uwzględnieniem działalności kontrolnej”.

Specjalnie z tej okazji przygotowany został kodeks dobrych praktyk, broszura w języku angielskim, w której zaprezentowane zostały wybrane działania kontrolne inspekcji pracy państw UE – istotne ze względu na ich efekty, skuteczność oraz potencjał edukacyjny. Uzupełnieniem kodeksu jest strona internetowa w języku angielskim, na której można znaleźć także opisy innych działań, którymi chcą się podzielić inspekcje poszczególnych państw wspólnoty.

– Opracowanie kodeksu dobrych praktyk kosztowało nas wiele wysiłku, mam więc nadzieję, że będzie on inspiracją dla wszystkich zainteresowanych podniesieniem skuteczności działania inspektorek i inspektorów pracy w Unii Europejskiej. Wartość, jaką ma uczenie się od siebie, jest naszym wielkim atutem. Taka jest też misja SLIC – powiedział szef Państwowej Inspekcji Pracy.

SLIC to skrót od angielskich słów Senior Labour Inspectors Committee – Komitet Wyższych Inspektorów Pracy, który powstał w 1982 roku. Działa on pod auspicjami Komisji Europejskiej i zrzesza wszystkie inspekcje państw UE. Realizuje ponadnarodowe działania na europejskim rynku pracy. Przewodniczącą SLIC jest przedstawicielka Komisji Europejskiej Charlotte Grevfors Ernoult.

 

Zobacz magazyn Inspektor Pracy

Zobacz również

Szukaj

Logo PIP

Menu