
Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki wziął udział w posiedzeniu sejmowej podkomisji stałej do spraw rynku pracy. Dyskutowano na temat potrzeby uregulowania franczyzy w Polsce.
Uczestniczący w posiedzeniu podkomisji przedstawiciele franczyzobiorców i związków zawodowych podkreślali, że obecnie nie ma przepisów określających relacje między franczyzodawcami i franczyzobiorcami. W efekcie, w ich ocenie, franczyzodawcy mają uprzywilejowaną pozycję i narzucają niekorzystne rozwiązania podmiotom nawiązującym współpracę. Uczestnicy dyskusji sygnalizowali, że brak przepisów sprawia, iż umowa franczyzowa jest źródłem nadużyć, narażających na stratę system ubezpieczeń społecznych i Skarb Państwa.
Zwracano uwagę, że choć franczyzobiorcy działają jako przedsiębiorcy, to faktycznie sposób ich funkcjonowania przypomina stosunek pracy, ale bez żadnej ochrony w zakresie warunków pracy. Podnoszono problem funkcjonowania sklepów prowadzonych w systemie franczyzowym w niedziele i święta w sytuacji, gdy praca w handlu w te dni została ustawowo ograniczona.
W trakcie posiedzenia omawiano rozwiązania regulujące relacje między franczyzodawcami a franczyzobiorcami obowiązujące m.in. w Niemczech i we Francji. Strona społeczna wyraziła nadzieję, że jeszcze w tej kadencji Sejmu powstanie specustawa kompleksowo regulująca relacje między podmiotami umów franczyzowych, także w zakresie ochrony przed wyzyskiem osób pracujących jako franczyzobiorcy.