
Nawet najlepsze regulacje i przepisy nie zagwarantują potrzebnego polskiej gospodarce napływu pracowników z zagranicy, jeśli nie będą oni uczciwie traktowani. Zdecydowana większość pracodawców zatrudnia ich zgodnie z przepisami i traktuje z szacunkiem. Zdarzają się jednak przypadki wyzyskiwania cudzoziemców, którym musimy przeciwdziałać – powiedział Marcin Stanecki, Główny Inspektor Pracy, w trakcie debaty na Polskim Kongresie Gospodarczym.
„Praca cudzoziemców w Polsce jako remedium na problemy gospodarcze i demograficzne w Polsce” to temat debaty z udziałem przedsiębiorców, ekspertów rynku pracy i Głównego Inspektora Pracy. Uczestnicy panelu zgodnie podkreślali, że cudzoziemcy są bardzo istotnym elementem polskiego rynku pracy i ich rola w gospodarce i rozwoju naszego kraju w przyszłości będzie rosła.
W ocenie przedsiębiorców wiele branż będzie skazanych na zapaść w razie odpływu zagranicznych pracowników. Kluczowe jest zatem zapewnienie takich rozwiązań systemowych, które pozwolą sprawnie zaspokajać potrzeby kadrowe firm.
Dyskutowano o tym, czy wchodzące 1 czerwca 2025 r. przepisy ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium RP spełnią te oczekiwania. Nowe rozwiązania mają na celu ochronę polskiego rynku pracy przed niekontrolowanym napływem cudzoziemców z państw trzecich oraz ochronę cudzoziemców przed naruszaniem ich praw wynikających z wykonywania pracy na terytorium Polski.
- Nawet najlepsze regulacje i przepisy nie zagwarantują potrzebnego polskiej gospodarce napływu pracowników z zagranicy, jeśli nie będą oni uczciwie traktowani. Zdecydowana większość pracodawców zatrudnia ich zgodnie z przepisami i traktuje z szacunkiem. Zdarzają się jednak przypadki wyzyskiwania cudzoziemców, którym musimy przeciwdziałać – powiedział Marcin Stanecki, Główny Inspektor Pracy, w trakcie debaty na Polskim Kongresie Gospodarczym.
Uczestnicy debaty pozytywnie ocenili zmiany pozwalające na przeprowadzenie procesu sprowadzenia pracownika do pracy i legalizacji jego zatrudnienia w trybie elektronicznym. Jednak zdaniem ekspertów wiele nowych rozwiązań wymaga dopracowania i poprawy.
Uczestnicy spotkania ocenili, że jednocześnie z nowymi rozwiązaniami prawnymi powinny być wprowadzane zmiany systemowe wzmacniające instytucje państwowe i służby zajmujące się kontrolą zatrudniania pracowników z zagranicy, sprawdzaniem warunków ich pracy, płacy i legalności pobytu.
Nielegalne zatrudnianie cudzoziemców, zaniżanie im wynagrodzenia, dokonywanie nieuzasadnionych potrąceń, fikcyjne szkolenia bhp, to nic innego, jak nieuczciwa konkurencja i psucie rynku.
- Zdecydowana większość pracodawców zatrudnia pracodawców zgodnie z przepisami i traktuje ich z szacunkiem, otrzymując za to pracę dobrej jakości i lojalność, ale z tymi, którzy wyzyskują, trzeba walczyć, bo wszyscy na tym tracimy. Dlatego trzeba wzmacniać Państwową Inspekcję Pracy – powiedział Marcin Stanecki, Główny Inspektor Pracy.
Kolejnym panelem, w którym uczestniczył szef Państwowej Inspekcji Pracy, nosił tytuł „Bezpieczeństwo i zdrowie pracy jako klucz do rozwoju polskiej gospodarki”. W dyskusji uczestniczyli praktycy z wielu branż, którzy prezentowali rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo i kulturę wykonywania pracy w Polsce przez cudzoziemców. Swoimi doświadczeniami dzielili się m.in. przedstawiciele firm budowlanych, energetycznych, meblarskich.
- Dobrze, że jest coraz więcej firm, które stawiają na bezpieczeństwo pracy i budowanie przyjaznego środowiska pracy. Jest szansa, że ich partnerzy, kooperanci, podwykonawcy będą brali z nich przykład i te dobre rozwiązania stosowali u siebie. Dlatego kluczowa jest promocja skutecznych rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa pracy i inspekcja pracy będzie takie działania rozwijać i wspierać. Jesteśmy otwarci na współpracę – zadeklarował Marcin Stanecki.